Pogledaj jedan post
Old 27.02.2007., 21:45   #32
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
ajd pojani taj pojam akumulacijskog spremnika'

spremnik tople sanitarne vode ili šta?

ili je to topla voda koja kruži cijevima.

Mislim 2000litara....za šta?
Ajmo jednostavno.

Da, to je voda koja kruži cijevima (sustavom grijanja), nema veze sa sanitarnom vodom.

Ako imaš plin ili lož ulje i još k tome recimo programabilni termostat gdje programiraš kad se grijanje pali ili gasi, imaš jednostavno rečeno konfor. Mislim da se slažeš sa time?? Boli te briga jel dan ili noć, ne razmišljaš jeli će biti toplo ili neće u određeno vrijeme, platio si regulaciju i ona razmišlja umjesto tebe. Po danu se griješ, po noći ide smanjeno, ali te ujutro doćeka topli stan.

E to ti je akumulacija. Kako?? Spremnik koristiš da u jega pohraniš energiju koju ćeš trebati kasnije. Da se nebi morao ujutro dignuti rano da naložiš peć, nahajcaš ju navećer prije spavanja, zagriješ spremnik do vrha ili 80-90C, prigušiš kotao na drva, i boli te briga. Po noći ne grije jako jer je noćni režim, a ujutro te bez tvog dizanja doćeka topli stan. Kad pojedeš doručak i popiješ kavicu, odeš u kotlovnicu, otvoriš kotao koji se nije pogasio, ubaciš drva i bog te veseli. I naravno ovdje možeš imati programabilni termostat da ne vodiš brigu.

I to nije samo kod pirolize nego to funkcionira i na klasićan kotao na kruta goriva. Kad je stigla piroliza, krenulo se sa tom takozvanom akumulacijom.Zašto?? Kroz par godina uštediš na drvima jer piroliza ima veliku iskoristivost pa ti je isplativo uložiti u akumulacioni spremnik kako bi imao konfor kao na plin i ložu, a u stvari se griješ jeftino i na drva. Glavni problem je kod drva KONFOR, zato se predlažu spremnici.

Zašto veliki spremnik?? Što je veći to ti je autonomija preko noći duža pogotovo kod niskih vanjskih temperatura.

Da se razumijemo, prića se da piroliza drži i do 24 sata. Ako ćemo iskreno i klasićan kotao drži 24 sata ako ga prigušiš. Razlika je u kvaliteti sagorijevanja (velika iskoristivost-manja potrošnja drva nasuprot klasike) i u tome što sagori sve do temelja, gotovo nema pepela kod pirolize. Ali je uvjet drva NIKAKO iznad 20% vlažnosti, a to u prenesenom smislu znaći da pripremaš drva godinu dana unaprijed.

Ovakvih sustav je bilo i prije samo vrlo vrlo vrlo rijetko. Tako imam konkretno napravljeno i ja kod sebe i to već cca 6 godina, samo tada još kod nas nije bilo pirolize pa sam stavio Cenrometaalov kotao na kruta goriva.

Eto to ti je to.
Nimalo Vazan is offline  
Odgovori s citatom