Pogledaj jedan post
Old 30.10.2013., 16:45   #26
Quote:
Inox 18/10 kaže: Pogledaj post
A po kojem to zakonu udruga mora prikazati svoje knjige dotičnoj gospođi?
Mislim da postoji negdje neki zakon, ali se sad ne mogu sjetiti koji.
Ali, s obzirom da se radi o nevladinoj, neprofitabilnoj udruzi, trebao bi postojati uvid u njihovo poslovanje.

Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Te humanitarne udruge bi se trebale strogo nadzirati, a sve transakcije bi trebale biti javne i objavljene na internetu.
U globalu ih se i nadzira. Hum. udruge na kraju svake godine moraju dati izvjesce ministarstvu (a izvjesce je poprilicno iscrpno), da ne spominjem svaka 3 mjeseca da trebaju davati fin. izvjesca poreznoj (kao sto trebaju firme).

Quote:
Marina Fiume kaže: Pogledaj post
Prije par godina je ovo bila velika tema u Americi jer se otkrilo da humanitarne organizacije dio prikupljenog novca zadrže za sebe. Sjećam se da je bilo govora da neke od njih zadrže oko 50% novca, a najgora je zadržala 90% novca te samo 10% dala onima zbog kojih je i skupljala donacije. Uglavnom, svaka zadrži bar dio novca, a problem je samo u postotku.
Ovisi cime se bave. Znam da je bila prica sa 90%, ali to je mozda kod projekata u Africi gdje te sama administracija full puno kosta (zbog korupcije tamo u Africi gdje sve i svakoga trebas "podmazati") pa onda na kraju ostane kikiriki. Ali, u globalu je nekih 10% za administrativne troskove neka norma, a neki ni to ne uzimaju.

Ono sto je meni smijesno u svemu tome je da predsjednica udruge nema pojma koliko novaca ima i izvlaci se sa pricom o obicnim ljudima i slicno, a svaka udruga treba imati racunovodju i treba predavati svaka 3 mjeseca izvjesce. Ako se ne varam, trebali su prije nekih 2 tjedna predati jedno takvo izvjesce. I onda ona nema pojma? mislim, koga oni zafrkavaju?
Ili mute ili ne rade stvari po zakonu.. trece opcije nema...
Dukkai is offline  
Odgovori s citatom