Pogledaj jedan post
Old 19.01.2010., 16:33   #11
Unhappy Teško, sve teže ali da se!

Proizvođači sadnica, zbog tržišta naravno, da proizvode cijepljenjem one sorte i na onim podlogama koje se najviše traže.
Jedan novi suvremeni plantažni voćnjak treba na stotine sadnica a mi trebamo jednu ili dvije i to ovu hoćemo a onu nećemo itd.
Zbog toga se vrlo teško može naći prava stara sorta, cijepljena na klasičnoj podlozi sijancu. (Sijanac ili sjemenjak je podloga izrasla iz sjemena a ne kao suvremena vegetativna iz pelcera).
U razgovoru sa voćarima proizvođačima sadnog materijala u donjem Međimurju, bio sam prijatno iznenađen željom da mi izađu u susret; govorili su; samo reci koliko i čega i mi ćemo ti to proizvesti kad bude sezona.
Znači problem je u tržištu. Bilo bi pametno otići trgovcu sadnog materijala i od njega tražiti da za vas naruči određene sorte ili da se sami povežete sa proizvođačima sadnica.
Ne treba se žuriti, jer ako pogrešno posadite, dok se okrenete, ostarite, a voćke propadaju i nova šansa je rijetka.
Kad posadite pravu sortu, onda možete jednog dana mirno i otići, a svojim unucima i okolici ostaviti sretni i ponosni, pravu stvar.
Ako već ne možete naći podlogu sjemenjaka a vama se ipak sadi, onda proučite tipove podloga i izaberite najbujniju. Ne vjerujte puno trgovcima.
............
Saditi se može cijele godine ako je zemlja pogodna tj da nije smrzla i premokra
Saditi se može stvarno cijele godine i u svakom stadiju razvoja drveta, no to je posebna tema. Svako voli živjeti i bori se za preživljavanje pa i voćke, samo im treba omogućiti da prebrode trenutne teškoće presađivanja.
Najbolje je saditi sadnicu (koje su već u prodaji uglavnom od jeseni), prije nego što vegetacija krene jer tako se najlakše primi.
__________________
Istina je, tako lijepa..
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom