Pogledaj jedan post
Old 23.05.2007., 13:02   #16
Ja se temperature bojim koliko i samog Boga! Kada neko ima temp u nasoj kuci je vojna vjezba-niko niti jedem niti spava...Imam kcerke bliznakinje, obe vrlo osjetljive na blago povisene temperature. Znale su imati konvulzije i na samo 37.8, koje gotovo da nisam ni primjecivala. Ona slabija je jednom dobila napad, a tek nakon par sati joj je porasla temperatura. Kad je dobiju, onda citav tim ljekara i sestara u bolnici ne moze da je obori niti za stupanj!!!
Moj vam je savjet, sa temperaturom UVIJEK oprezno, sve dok dijete ne napuni tri-cetiri godine, te malo ojaca.
Trebate je mjeriti cesto, bar svaki sat, kod malih bebica ona u trenu skoci. Ja sam nocu navijala sat na svakih sat-sat i po pa je provjeravala. I ne pipkajte ih rukom, ima puno djece koja nisu vrela, a ipak imaju temperaturu, moja mladja kcerka je takva. nocu sam im obicno, da ih ne budim, stavljala toplomjer na celo. On nije precizan, ali pokaze da li ima ili ne temp.Digitalni toplomjeri takodjer nisu precizni, najbolji je onaj starinski, sa zivom. Kod djece koja su osjetljiva vrlo je bitno da toplomjer bude precizan.
Jos jedna informacija interesantna,kod jedne od mojih kcerki kad mjerim tem ispod pazuha ona bude npr37.8, ali rektalno (u guzu) bude i za cijela dva stupnja visa. To nije pravilo, ali eto ima primjera...
Sve sto vam neko kaze da probate za temperaturu (krompir, sirce, razblazenu rakiju...)probajte. Nekad su ljudi tako obarali djeci temp, mozda je bas vase dijete jedno od onih kojima to pomogne.
Ne sopajte ih antipireticima, dobro vodite racuna da izmedju dve doze prodje dovoljno dugo vremena, da se temp ne bi smanjila ispod normale, pa eto vam novog problema. Ako jos sta mogu pomoci, slobodno pitajte. Nazelost, iz ove teme sam sve iskusila
bliznakinje is offline  
Odgovori s citatom