Pogledaj jedan post
Old 24.05.2010., 11:23   #26
Dzizus...

Trejalo je par godina, da se ekipa na temi "cijene nekretnine" "skalibrirala", nesto sto se nikad nije dogodilo na "mojoj" ranijoj temi, jer je bila, da se tako izrazim, ahead of its time sto se tice "prihvatljivosti".

Ob pomisli, da jos jednom prodem isti put i na temi o zlatu, tesko ostajem motiviran ustrajati u prenosenju dijelica aktuelnog znanja/iskustva akumuliranog kroz jos malo pa 10 godina rada na razumijevanju problematike plemenitih metala. Ljudi cesto ocekuju instant predvidanja buducnosti, jednostavnu buducnost, kretanje toga ili onoga u jednom pravcu, zazetke biti toga ili onoga u par postova, itd, itd, itd - sve to kad prestane val ismijavanja jer stvari barem privremeno nisu kako bi ljudi zeljeli ili se dogodi neki obeshrabrujuci counter-trend rally, korekcija, sto vec - ali "problematika" dinamike plemenitih metala je sve samo ne takva, jednostavna, i da bi se moglo odgovorno trvditi, da covjek zna u sto i zasto se upusta, sto je za ocekivati, itd, itd, itd, zahtijeva neusporedivo vise truda nego, da bi se moglo isto reci kod ulaganja u dionice neke firme, ako vam je to blize. Razumijevanje zlata znaci razumijevanje funkcioniranja svijeta. Zvuci naduveno ali ne kaze se badava "money makes the World go round". And gold is the ultimate money, bez obzira na trenutnu formalnu/javno ulogu zlata.

I sto se tu dogodilo, vec sam pocetak ove teme, naslov? Moja ranija ilustracija, iz pokusaja da ljudima priblizim svrhu/znacaj zlata, se interpretirala ne daleko od toga, kao da su moja vjerovanja, kako cemo u skoroj buducnosti svijetom hodati sa zlatom u djepu, i mijenjati ga na trznici na crno, kod nekog muljatora, za sto vec, da bismo imali "novcem" kupiti nesto za pojest. Oh gosh... ???

Kad bi ljudi ne samo citali o povijesti novca nego i kroz to nesto i naucili...
Pogledajte nekretnine. Svojevremeno, a do neke mjere i danas, one su sluzile i kao neke vrste novca, bilo zemljista, stani, otoci, sto vec. Ostavimo po strani sve probleme s takvim razmisljanjem, i tko je procitao 10% mojih postova na temi nekretnina zna da jih je puno, ali jedna od "funkcija" novca je "the store of value". Ljudi i dan danas jos uvijek govore kako su "parkirali??? novac u nekretnini", da..., ... jer... zbog... i mnoge jos uvijek stoje prazne i sluze toj svrhi "parkiranja" "novca". Ponavljam, sluzim se time samo kao primjerom razmisljnja mnogih, da vam ukazem na sledece:

Zlato ne mora biti ni medu ljudima priznato sredstvo placanja, moze manje vise postati neformalno sredstvo/nacin "nekih" da zadrze/povecaju svoje "imanje", kupovnu moc, sto vec, da sluzi istoj svrhi kao ove nekretnine "parkiranog" "novca" zbog panike u vezi fiat novca. Mozda je formalni novac, kuna, euro, ... jako uvazen, priznat i koristan, ali kad malo bolje razmislite, jadnog li novca, kad se mora trazi nesto drugo, da bi se "novac" parkiralo, da bi zadrzalo njegovu kupovnu moc. Stedi se u Eurima, pa tamo panika, pa...

U ranijim postovima sam vec jasno napisao, da ce prije ili kasnije ovoj realni (ne samo nominalni) gold bull market zavrsiti sa nekom vrstom ukomponiranja relativne vrijednosti zlata u monetarni sustav, ne tako skoro jer to nije u interesu power/money elites i jos nije nuzno za nastavak pljacke. Goverim ne o konvertibilnosti, ides u banku I dignes/zamijenis zlato, sto vec, nego neke vrste indeksacije, gde je vrijednost novca vezana uz zlato relativno na "kolicinu novca", rast/pad monetarnih agregata. To nije samo neka puhla teorija Sinlair-a, po meni no. 1 strucnjaka za zlato, o tome pise i Armstrong i jos neki, ali za mene je najvaznije to, da se taj model buducnosti uklapa u moj World-view, razumijevanje funkcioniranja svijeta danas i u buducnosti, nuzde da se "restore the trust of the people, yet satisfy the desire of the power hungry elites to continue milking the masses."

Mnogima ce dosta napisanog biti BS, prazno filozofiranje, sto vec, jer mase opcenito preferiraju tips & tricks, get rich schemes, itd. Ali, zlato je mozda istovremeno najjednostavniji ali i najkompleksaniji asset class bas zbog njegove, zavisno od nivoa gledista, formalne ali potencijalno tajne ili neformalne jedinstvene monetarne uloge u kombinacija sa skoro 100 godina manipuliranja javne vrijednosti (cifra/$$$, perceived value in people's eyes, itd) istoga za potrebe elita.

Odoh na spavanje u nadi da "it makes some sense to you..." i da se opet sve ne protumaci na deset sasvim drugih nacina nego vam to zelim prikazati.

Laku noc i slicno kao sto Jason kaze, think about getting some while you CAN and nobody (government, etc) is paying that much attention to these transactions!
masimo1 is offline