Pogledaj jedan post
Old 20.06.2004., 23:10   #9
Quote:
Commodus kaže:
[B]vojky, kapitalizam znači i konkurenciju! I nemoj reći da je i na zapadu odvjetnička komora ceh koji drži monopol... to je anakronizam koji i tamo treba mijenjati.
Naravno da se ide po tarifama - naime, stranka koja izgubi parnicu, plaća troškove druge strane PO TARIFI. Dakle, da karikiram, tri ročišta - XXX kuna. Ne možeš reći "ali ja sam uzeo skupog odvjetnika, meni bi trebalo platiti XXX kuna na kvadrat". Time bi povrijedio načelo jednakosti. Postoje izuzeci, naravno, kada se ide na postotak, ali ovdje govorim o pravilu.

Quote:
Ako piše da je zabranjen monopol, onda treba biti i odvjetnicima!

(ustvari kartel, a ne monopol, ali kužiš što želim reći)
Nije uopće. Odvjetništvo, javno bilježništvo i sl. djelatnosti su javne usluge i logično je da idu po tarifama, tj. jednako za svih.

Quote:
I ne spominji cjenik, jer sveučilišni profesor (a to je jedan od tisuću pravnika!) ima 50 kuna sat...
Njegov problem - neka se potrudi preko sindikata izboriti za više.

Quote:
I znanstvenik kad piše izvorni znanstveni rad ima sreću ako mu plate 20 kuna za karticu... A u 90% pravnih savjeta radi se samo o konstataciji što o nečemu kaže zakon, bez imalo autorstva...
Plaćaju više, ja sam za zadnji dobio nekih 80 kn po kartici netto.

Uglavnom - nitko te ne sili da uzimaš odvjetnika - ako je stvar kaznena i moraš ga imati - dobiti ćeš ga besplatno od države. Za ostale stvari - ako hoćeš, možeš, ako ne želiš - ne moraš. Ako misliš da je dobra lova - upišeš faks i otvoriš za 6-7 godina svoj ured.

Nema tu ništa neobično što nema ni u drugim državama, niti ima išta što smo mi tu izmislili. Samo je činjenica da u puno bogatijim državama ljudi i firme idu puno manje na sud - jer im je skupo.

Pitaj prosječnog Amera ili Švicarca koliko koštaju odvjetničke usluge. Ne vidim zbog čega nezadovoljstvo ako Hrvatska počinje rangirati radne sate sukladno razvijenijim državama. A u njima su liječnici i odvjetnici najviše plaćena zanimanja.
Vojky is offline