Pogledaj jedan post
Old 22.05.2008., 16:51   #150
Stafordi su jedna od najposebnijih pasmina općenito. Što po svojoj snazi, što po inteligenciji, što po ljepoti. Ja imam kujicu od godinu dana. Zove se Shiva. Dakle to je takvo dobro pseto, stvarno kakvo nisam dugo vidio, a imam i jazafčarku od 8 godina koja je isto umiljata. Amstaff je pseto koje treba pravilno odgojiti jer onda stvarno imate dragulj. Oni nisu za vlasnike kojima se neda provoditi po 2-3 sata u šetnji ili bacanju loptice. Iznad svega njima je osim stabilnog i neiskompleksiranog vlasnika bitan dnevni režim ispucavanja svoje snage na livadi ili u obližnjem parku. Cilj takvog istrčavanja je da Amstaff ispuca višak energije koji ima jer su hiperaktivni psi, znatiželjni i ponekad se ponašaju kao da ste im u hranu stavili aktivni uran. Ako to vlasnik redovito ne radi dobit će melankoličnog psa, opuštenih mišića ili još gore Amstaff će tu snagu iskoristit da se istrči po stanu/kući. A vjerujte to ne želite da se dogodi osim ako vam čišćenje ne predstavlja neko veliko zadovoljstvo. Druga stvar. Amstaff mora
imati pravilan odgoj i socijalizaciju. Svi znamo da su bili korišteni za borbe pasa pa čak i za borbe s bikovima i medvjedima zarađivajući svoj "gameness" u "pitu". Njima je tračak te borbene svijesti ostao u krvi tako da se to mora suzbiti pravilnim odgojem i socijalizacijom među drugim psima. Bilo bi poželjno završiti školu za pse i tada upisati agility tečaj jer su stafordi svestrani i to če im prijati da se riješe viška energije. Ako nemate prostor za istrčavanje isto tako je moguće da se kupi lajnica koji ide preko nogu i za svaki rub priveže debeli konopac i od metar i pol duljine i zaveže za omanju gumu. Zatim se Staffa pozove sa ili podmiti (hehe) sa keksom i onda on počne vuć. S vremenom se stavi teža guma i pošto su intelignentni psi shvatit će što tražite od njih i to će raditi sa guštom. Samo se mora paziti kod igre bacanja loptice da se radi svoje požrtvovnosti ne ozlijede na različite prepreke na putu kao što je slučaj sa mojom Amstafficom. Kod kuće je idealno da Staff ima svoje mjesto, odnosno svoju košaricu i da tamo provodi vrijeme kad je npr. "u kazni" ili kada drijema iako im je gušt zaspati na trosjedu uz vas i onda suptilno izgurati vlasnika sa svojom šapom sa trosjeda pa ste obično vi u košarici a on na trosjedu :P. Staff ima veoma snažan ugriz otprilike 300 kg po cm2 ako se sjećam pa je također idealno kupovati velike kosti od vanilije ili čokolade od firme Carlie jer su izdržljive i traju puno duže od uobičajenih kostiju koje se mogu kupiti u pet shopovima i nakon 3 dana liče na neidentificiranu lijepljivu masu koja se lijepi za đonove, stolice itd. Nije bed da svom staffu uzmete neko omanje deblo odnosno granu za grist jer im se tako jača čeljust. erm. šta zaboravih napisati? Aha. da. Prilikom odgoja mladog staffa treba uložiti mnogo truda makar neki poput moje kujice su naučili stajati pred vratima sa 2 i pol mjeseca, tako da ih dok su mali vodite van piškiti 5-6 puta. Ako razmišljate kupiti Amstaffa pročitajte ako vam se da knjigu American staffordshire terrier autora Rade Dakića - Kiće koji je vrstan kinolog, sudac i bavi se uzgojem staforda već čitav niz godina. Tamo ćete saznati sve karakteristike tog psa i najvažniju - da se pravilnim odgojem dobije pas koji će za vas dati sve i ništa ne tražiti zauzvrat.
Strahovuk is offline  
Odgovori s citatom