Pogledaj jedan post
Old 25.01.2006., 14:27   #19
Quote:
d@d@ kaže:
Ovo je meni zanimljivo.

Dakle štiti se samo obradiva površina u vlastitoj zemlji, a ne gleda se globalno. Ili se vezuje samo za vjernika na vlastitoj zemlji???

Nije mi baš najjasnije.

A čini se da se u vjerskim obrazloženjima izgubio praktični efekt ili sam u krivu?
Tora je namjenjena zidovima koji zive u zemlji izraela. Izvan izraela vecina zapovjedi se ni teoretski ne moze drzati, sve vezano za zemlju, za hram, zakoni o kraljevima, o ratovima, o visim sudovima, itd. Neki rabini su isli tako daleko da kazu da je drzanje zapovjedi izvan zemlje izraela samo da se ne zaboravi, a jedan komentator (Kli Jakar) na 10 zapovjedi kaze, svih ovih 10 zapovjedi se moze ispuniti, bilo u zemlji izraela, bilo izvan izraela, bilo kad postoji hram, bilo kad ga nema, osim dvije, ja sam i nemoj imati, njih se nije moguce ispuniti izvan zemlje izraela. Tj, u duhu hrvatskog, Kli Jakar kaze da zidov koji ne zivi u izraelu zapravo prakticira idolatriju, samom tom cinjenicom da zivi u inostranstvu. Biblijski ideal zidova je, u jednoj ruci plug, u drugoj biblija, i puska preko ramena. Bljed neurotican preplaseni zidov poput Woody Allena je rezultat egzodusa.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom