Pogledaj jedan post
Old 15.06.2003., 12:58   #12
Re: pepelnica

Quote:
PEONIJA kaže:
Korisni kukci se hrane štetnicima i uspostavi se ravnoteža. Nije dobro da u vrtu nema nimalo štetnih kukaca, jer se onda ovi korisni nemaju čime hranit. Ako prskaš pesticidima, onda ti se ta prirodna ravnoteža naruši. Biljne bolesti ti se javljaju kad su biljke slabe, kad ih gnojiš s previše dušika, lišće je bujno i mekano, micelij gljivica lako prodire u listove i zarazi ih. U biovrtu koristiš prirodne tvari, biljne i kemijske, koje jačaju biljke, recepata ima puno, a i novih knjiga, traži po knjižnicama.
Peonija, mislim da ne treba reci koliko je kod mene bozja ovcica iliti bubamara korisna. Osim sto se hrani lisnim usima, veci broj bozjih ovcica ukazuje na posast. Zapravo, jos cesce od toga primijetim i aktivnost marava, koji raznose te usi po bilju i onda se hrane njihovim sokom. Sapunica je najbolja za to, ali su zgone smjese od cesnjaka, sapuna i bijelog ulja.
Ipak, kod mene polozaj svete krave ima bogomoljka. Kada bi moj sin i ja oko nase bivse kuce znali pronaci mlade bogomoljke, odmah smo ih zastitili od lovaca, jer smo uvijek imali jako puno ptica u vrtu, unatoc psu.
Ovog ljeta sam nasao prvu bogomoljku u novoj kuci. Doduse , kako su one zelene boje, tko zna koliko sam ih previdio. Stavio sam je na jednu teglu sa majcinom dusicom, i neces vjerovati, nekoliko dana kasnije je jos uvijek bila tamo.
Ja bih htio jos nesto staviti u vrt, ali mi supruga neda. Rijec je o plavoustom gusteru. Sada kada nema psa, on bi mi bio fantastican cistac puzeva, kojih u ovoj klimi ima za nevjerovati. Taj guster je oko 30 cm dugacak, i voli si "suncati usta" , koja su iz nutra plave boje. Izgleda gadno, ali je dobrocudan ako ga ne diras. Inace, imam dosta mediteranskih smedjih gusterica, samo one mogu jesti samo manje puzeve.
Puno sam toga koristio protiv puzeva, ali jedino su protiv njih efikasne specijalne granule, ako ih ne zaboravim posuti.

Bilje se jako dobro moze zastititi sadjanjem sto vise komplementarnih vrsta na malom prostoru. Biljke, poput nevena, ne samo da su ugodne oku, vec tjeraju i neke parazite od drugog bilja. Nas je jedini problem sto mi tu imamo parazite koji se jako mnoze, zahvaljujuci blagim zimama. Veliki su problem larve tzv africkog zohara (Zapravo beetle se na hrvatski pogresno prevodi kao zohar. Zohar ima drugaciji naziv). Te larve znaju unistiti travu u nekim sezonama. A cesto pojedu i korijenje manjeg bilja. Njih unistava, vjerovala ili ne, rovac. I kod mene su rovci zasticena vrsta u vrtu, jer krompire ionako nemam. BTW, u Australiji nema krumpirove zlatice. Zapravo, sve bube, koje izgledaju slicno zlatici, nazivaju se beetle u Engleskom.

Paukovi su izuzetno korisni, naravno ako nisu smrtonosni. A toga kod nas ima dosta.
Kod nas ce cesto nadje ogroman sivi dlakavi pauk, "huntsman" (lovac). Zna biti velik poput malog djecjeg dlana. Zna te prestrasiti kada se zaleti po prednjem staklu auta u sred voznje. Ako ga ne diras, nece ti nista. I on je kod mene "sveta krava", jer to je putujuci lovac. Ubije sve, od zohara i razno, raznih buba, do redbacka (mutirana crna udovica, zna biti smrtonosna). Oni paukovi sitnog tijela i dugih nogu (zapravo nisu uopce paukovi, vec zaseban clan familije arachnidae), se bas najcesce hrane redbackom. Crni kucni pauk, koji mi se skriva medju ciglama, isto ubija redbacka. Korisne su i stonoge. Ovdje postoje millipeds i centipeds. Razlika u imenu ukazuje na duljinu nogu. One su vrlo otrovne, ali ih nikada ne ubijam, vec ih ne diram. Ta bica su odlicni lovci i ubijaju jako puno stetocina. Ja ne spricam puno toga, i ne cesto, ali neke stvari se moraju naspricati. Jedna od njih su azaleje. Spricam ih samo u proljece, i to sa smjesom pesticida i fungicida na bazi sumpora. Pesticid sprijecava mnozenje sicusnog parazita koji napada unutrasnjost lisca. Tako napadnuta azaleja dobije srebrnkaste listove. Kada se to dogodi, spricanje je zakasnilo i vise ne pomaze, vec se mora cekati do druge sezone.
Moram spricati i moju minijaturnu breskvu i nektarinu. Ovdje nema sanse da ti ostane citav i jedan plod, koliko su veliki problem vocne musice, uvezene iz Europe. Vec sam se naucio da mi je dovoljno samo ih jednom spricati, 2 tjedna prije dozrijevanja.
Nekada sam pokusao koristiti i mamce za te musice, ali slabo pomazu. Kada stabalca propupaju u proljece, pospricam ih sa bakarnim fungicidom, vjerovatno na bazi modre galice, i onda tokom cijele godine nema opasnosti da ce se javiti crne tocke po liscu.
U nekim situacijama je spricanje nuzno, ali se ono treba obavljati umjereno i sto rjedje.
__________________
Up from Earth's Centre through the Seventh Gate I rose, and on the Throne of Saturn sate,
And many Knots unravel'd by the Road; But not the Master-Knot of Human Fate.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom