Pogledaj jedan post
Old 17.05.2015., 22:54   #47
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Zločin nije zločin ako ima demokratski legitimitet?

Znači CIAina i Mossadova smaknuća političkih protivnika imaju legitimitet z arazliku od UDBinih?
Usporedba ti ne stoji, poglavito ako se odmaknemo od moralističkog pogleda suženog na sam čin ubojstva.

Ne bih se upuštao u moraliziranje što jest a što nije zločin, osobito po pitanju državne sigurnosti. Istina je da je prijetnja terorizma nezainteresiranog za demokratsko djelovanje prisutna i kod Izraela i (u puno manjoj mjeri!) kod Jugoslavije, ali je isto tako istina da politički sustavi sa nedemokratskim legitimitetom mogu svoje službe korisiti (i koristili su ih) za supresiranje oporbe, i ne trebaju brinuti za političke zahtjeve i želje puka.

Nije nužno staviti u prvi plan likvidacije i tako relativizirati i izjednačiti dva neusporediva sustava, već je meritum stvari u kompariranju same svrhe postojanja i ovlasti Udbe s jedne, i spomenute CIAe s druge strane.

I sam znaš da je CIA kao alat državnog vrha mogla biti korigirana demokratskim incijativama, putem izbora i biranja nositelja vlasti, smjene, dok to s Udbom ni izbliza nije slučaj.
Onaj tko se nije slagao s politikom Tita došao je na udar Udbe, pa je imao opciju ostati i šutjeti ili ići vani, dok Obamu nezadovoljni građani mogu detronizirati političkim djelovanjem i po zakonskim postulatima CIA je dužna štititi to pravo.
Da je Udba bila praksom i ideološkim sklopom istovjetna CIAi onda bi se jugoslavenski politički emigranti i disidenti slobodno i legalno natjecali za podršku biračkog tijela u svojim republikama, a ne bi bili šikanirani, zastrašivani, a neki među njima i likvidirani.

p.s. ispadam sam sebi idiot kad ovo pišem, al neka...
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom