Pogledaj jedan post
Old 17.08.2007., 16:35   #3
Quote:
latica22 kaže: Pogledaj post
moze li mi netko reci kako ide skala secera u krvi? pokusavam naci na netu medjutim ne ide mi.

imam genetsku predispoziciju prema dijabetesu, u zadnje vrijeme sam pod uzasnim stresom i malo se krecem. danas sam mjerila razinu secera (oni kucni mjeraci), nakon rucka, i pokazalo mi je vrijednost 7,3. sad sam u panici jer znam da je normalna vrijednost oko 5.

znaci li visoka razina secera gotovo sigurno diabetes, ili ona moze biti privremeno uzrokovana stresom?

bila bi zahvalna ako bi mi netko mogao objasniti. hvala.
Razina glukoze u krvi drasticno se razlikuje ovisno o tome mjeri li se nataste (rano ujutro, nakon cjelonocne, u trajanju od barem 8 sati, "apstinencije" od hrane) ili nakon obroka.
Nataste se vrijednost < 5.6 mmol/L smatra normalnom, vrijednost izmedju 5.6 i 6.9 mmol/L poremecenom tolerancijom glukoze, a >= 7 mmol/L secernom bolescu.
Isto tako se dokazom secerne bolesti smatra razina glukoze >= 11.1 mmol/L bez obzira na uvjete uzimanja kad je pracena uobicajenim simptomima bolesti (pojacano mokrenje, zedanje, glad i dr.).
Nakon obroka ili tzv. OGT-testa koji imitira obrok u laboratorijskim uvjetima (pije se tocno odredjena kolicina otopine glukoze i pri tom se mjeri razina glukoze nakon 2 sata) svaka vrijednost < 7.7 mmol/L smatra se normalnom, vrijednosti izmedju 7.7 i 11 mmol/L poremecenom tolerancijom glukoze, a >= 11.1 mmol/L secernom bolescu.
Pri tome poremecena tolerancija glukoze oznacava predstadij bolesti u kojem je takodjer potrebna redovita kontrola, primjerena prehrana i redovita aerobna tjelesna aktivnost (brzo hodanje, trcanje, plivanje itd.).
simple is offline