Tema: Podsvijest
Pogledaj jedan post
Old 20.03.2004., 18:10   #16
Quote:
Prvi je poznatiji i blizak je Freudovom i kasnijim ostalim psihodinamskim tumačenjima. Radi se primarno o nesvjesnim impulsima, kao što su potisnute želje ili osnovni nagoni. Takvi impulsi mogu pristupiti svijesti kroz simbolizaciju, npr. u snovima ili govornim omaškama. Tipični obrazac interpretacije ovakvih fenomena je ovaj: "Sanjaš zmiju, ali to u stvari nije zmija, nego ti to zapravo ZNAČI da..." ili "Stalno sereš po homoseksualcima, a to ti ustvari ZNAČi da..."
Ne slažem se nikako s tom teorijom da sanjati zmiju, pticu, kamen, znači to. jednu stvar. I mislim da Freudova teorija o zmiji u snovima nije točna. Zmija može simbolizirati puno stvari.
I ne mogu se složiti sa ovom generalizacijom.
Nesvjesno nisu samo nagoni i impulsi, nego puno puno više, što se naravno 'znanstveno' ne može dokazati, zato je i zapostavljeno modernoj psihologiji.


Quote:
vjerujem da postoji i nekakva neo-jungijanska teorija (bilo u teoriji kulture ili teoriji književnosti ili u nečem trećem) koja pljucka po kognitivnoj psihologiji... A o kritikama sa pozicija religije i "duhovnosti" stvarno ne bih.

Ja se, u načelu, ne slažem s takvim kritikama, ali sam otvoren za kritike i za raspravu.
Vjerovati, nije isto što i znati. Ja ne vjerujem u ono što ti vjeruješ ,
Ali veselim se raspravi , i zanima me zašto se ne slažeš s kritikama s pozicija religije.
 
Odgovori s citatom