Tema: predikcija
Pogledaj jedan post
Old 01.04.2008., 12:58   #14
Quote:
Batt_X kaže: Pogledaj post
Postoje atraktori, ishodi kojima sustav teži. Nisu 100% vjerojatni ishodi, dakle nema apsolutne determiniranosti, ali njihovo predviđanje omogućava čudnovate efekte. Ponekad zaista možemo otkriti što će se dogoditi jer su događaji u bazenu atrakcije, i naše predviđanje ih neće poremetiti. Nalaze li se pak na separatrisi, i sam nagovještaj predviđanja mijenja ishod.
Ovo mi lici na fudbalsku kladionicu. Recimo igra Real Madrid protiv Seville. Kvota 1.3 za 1. Pa onda igra Milan protiv Djenove. Kvota 1.2 za 1. Pa onda Igraju Zvezda i Partizan derbi. Kvota 1.7 za 1. Pa igraju Stutgart i Bohum. Kvota 1.5 za 1.

Ukupna kvota: 1.3 x 1.2 x 1.7 x 1.5. Verovatnoca dogadjaja gotovo 4. A to je najverovatniji ishod u Buducnosti. Svi ostali izhodi (nereseno, pobeda u gostima) je dosta vece od 4.

Da li cemo zaista otkriti sta ce se desiti? I da li su nasa predvidjanja dovoljno ispravna?

(u pitanju su heuristike, koje nisu dovoljno predvidljive, jer mi sami procenjujemo nase verovatnoce koje uopste NE moraju biti u skladu sa trenutnim stanjem)

_nobody_
_nobody_ is offline  
Odgovori s citatom