Pogledaj jedan post
Old 23.02.2005., 02:20   #31
Pročitao sam u novinama(jutarnji list) informaciju koja me se dojmila pa da je podijelim s vama.

Tvrdoglave ali iskrene brojke ukazuju da se 1991 - 72% slovenaca izjasnilo katolicima.

Nakon 10 godina ta je brojka opala za čitavih 14% tj na popisu stanovništva 2001g.
«samo» 58% stanovništva nama susjedne zemlje se izjasnilo pripadnikom jedine potpuno istinite I spasonosne religije na svijetu.(tako za samu sebe I svoje ucenje skromno kaze rkc u enciklici «dominus iesus»).

Da li ste znali da se na posljednjem popisu stanovništva u hrvatskoj oko 85% !!! stanovnika izjasnilo katolicima???
KAKO VI TUMAČITE OVE BROJKE I OVOLIKE RAZLIKE IZMEDJU 2 SUSJEDNE ZEMLJE KOJE IMAJU SLICNU STRUKTURU STANOVNIŠTVA I SLIČNE ŽIVOTNE OKOLNOSTI.


Ja bih za početak rekao da sam čitao katoličke izvore u hrvatskoj koji samokritično kažu da brojka od 85% katolika u hrv. Nije realna tj vrlo velika većina ljudi su se tako izjasnili iz kulturoloških, i/ili tradicionalnih razloga a ne teoloških. Tj katolickih

Uostalom, sami katolički izvori u hrv, procjenjuju da u hrv stvarnih katolika (oni koji redovno idu u crkvu I drze crkvene zapovijedi ) ima oko 5-7 % (pet do sedam posto).

( ja sam nedavno naišao na podatak jednog usa autora da je I u francuskoj I njemačkoj procjena oko 5-7% «stvarnih tj aktivnih» katolika u društvu. )

( sjecam se da je na jednoj anketi u hrv oko 70 % odgovora bilo ZA SLOBODU IZBORA TJ ZA pravo zene na slobodnu odluku u vezi abortusa ,a sto je mozda indirektan pokazatelj prihvacenosti katolickih pravila I ideja u drustvu.)

Ok,statistika je klizav teren I ako se zeli biti tendenciozan mnogo toga se moze prikazati brojkama,ali posto mi na forumu nemamo osobnih interesa,osim želje za spoznajom KAKO BI STE VI TUMACILI RAZLIKE SLOVENIJE I HRV U OVOM POGLEDU.

(btw to nije tema ali intrigantno je da papa po treci put dolazi u hrv a samo je 1 put bio u sloveniji I to u sloveniji ni izdaleka nije bila posjecenost I histerija kao u hrv tako da je bilo vise gradjana hrv nego slovenije u sloveniji !-cuo sam)

svjestan sam da je sljedeca spekulacija brutalno generaliziranje,ali navodim kao ideju za raspravu –

za sloveniju se opcenito kaze da je» naprednija drzava od hrvatske « (u vecini drustvenih pokazatelja)
takodjer tvrdoglave brojke kazu da sto covjek ima veci IQ on je manje literarno-masovno tj (doslovno/pucki/fundamentalisticki) religiozan .

znaci li to da slovenci kao drustvo imaju veci IQ I mozda obrazovanost od hrvata.? (ima neka statistika koja kaze za hrv da 40% stanovnika ima samo osnovnu skolu- ima li neko da tocno zna podatak??)


______________________________
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom