Pogledaj jedan post
Old 20.03.2017., 22:34   #2204
Quote:
Patton kaže: Pogledaj post
Samo sam htio demonstrirati da drzava ima vise koristi od covjeka na minimalcu koji radi u Hrvatskoj nego od gastarbajtera. Uostalom, broj radnih mjesta se neprestano ali konstantno smanjuje bez obzira na smanjenje nezaposlenosti zbog egzodusa radnika. Usteda na socijali je marginalna, jer uvjeti za socijalnu pomoc su postrozeni pa ne smijes imati ustedjevinu, smiju ti se upisati na nekretninu kao jamstvo itd. Nezaposleni ljudi u krugu ljudi medju kojima se krecem mahom zive od primanja drugih clanova obitelji, roditelja, rada na crno i slicno. Uostalom, izracunaj ustedu: 800 kn x 12 mjeseci je 9600 kn. 9600 kn x 100 000 ljudi je 960 milijuna. Otprilike kamate koje RH placa na kamate javnog duga u 30 dana.

P.S. Proizvoljno sam uzeo brojku o 100 000 korisnika socijale koji bi se iselili iz RH u potrazi za poslom. Vjerujem da je brojka daleko manja, jer najvise idu ljudi koji imaju odredjena znanja, iskustvo, mladost, perspektivu a najmanje, da se tako izrazim, istinski klosari.
Kao prvo mislim da je trenutno još velika dobit sa gastarbajterima jer evo još se vraćaju i oni. Moj otac je od povratka 2003. Više od 20 mijuna kn potrošio u Hrvatskoj. Kupujući zemljište i dao sagraditi 4 zgrade. Naravno da je radio za minimalac nebo to imao, ako zbrojimo razne faze gradnje jer na kraju u prosjeku osigurao sigurno 20-30 osoba posao godinu dana. Veliki dio su na kraju bilo iz BiH jer ih je Hrvatska firma tu dovela. Ali evo sami PDV je tu oko 3-4 milijuna. I nije moj otac jedini, 90% onih generacije mog oca ili evo sada 60 ili iznad je gradilo u Hrvatskoj i svi vece nego potrebno.

Ne vjerujem da će ovi koji sada odlazu to isto tako raditi. Možda će kupiti stan ili sagraditi kuću, ali ne po kat ili stan za svako dijete, jer nisu uvjereni u povratak, osim toga zbog pada nataliteta većina će naslijediti i infrastruktura je bolja. Meni iskreno nebi uopće trebao stan u Splitu, bio bi mi i dosta na selu 38 km od Splita, jer danas mogu to stići u 30 minuta i s tim ti spavati a po danu biti na moru.
Moj otac i njegova generacija su vjerovali da će jednog dana postajati jedna bolja i pravedna država Hrvatska u koju će se vratiti i ta im je bila uvijek san i motivacija. Danas ovi bjezu od Hrvatske koje danas imamo.
I zato bi rekla da će još 15-30 godina biti veća svakao dobiti od ovih što odlaze nego od nekoga na minimalcu, a za nakon toga trenutno ne vjerujem. "Nijemci" i znači i gastarbajteri koji su poprimili navike njihove ostavljaju ovisno od zaradi svaki mjesec nekoliko stotinjak € na stranu za godišnji. I to troše tada jer je evo godišnji. Ja sama mogu reći da u 3-4 tjedna ljetnog godišnjega potrošim 20.000-25.000 kuna (muž , ja, "djeca" 20, 16 i 2 godine bez najma za 2-3 tjedna od toga + još troškova koje iman oko stana koji me čeka tu 10 mjeseci prazan.
Stan koji je sa neke strane luksuz jer je mrtvi kapital i generira troškove. Za kamate i troškove bi mogla i ta 3-4 tjedna ljeti u hotel.

Dok god ima nas koji smo navikli svaku godinu ići u "domovinu" i dok to ucimo djecu će biti još i "koristi" od nas u novacnom smislu. Ali evo vidite sa kojim razočaranjem neki odlaze.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline