Tema: predikcija
Pogledaj jedan post
Old 01.04.2008., 13:24   #18
Ako bi 'predvidjeli' znaci li to da je buducnost vec negdje egzistirajuca i mi smo malo zavirili u nju?

S druge strane nas um, nasa podsvijset (kao i kod intuicije) je pruzena siroko - na citav nas zivot, sve sto nam se ikada dogodilo, sto smo razmisljali, sto smo opazali, sto smo sanjali - i pocinje povezivanje, stvaranje reda is data kaosa - ono kojeg nema u budnom stanju, jer nas ocito mozak stiti od konfuzije koja nastaje sa ogromnim brojem podataka, stoga selektira.

Sad - da li buducnost vec postoji ili ne : kauzalitet bi mozda bilo moguce podsvjesno osvijetliti, onim gore recenim i uociti veze, kako ce se stvari odigrati. Moguce bi to bila jedna od onih alimovih tocki: matematika, koja je izracunala i po logici kauzaliteta u deterministickom svemiru - poslozila mozaik fino uzrok/posljedica...uzrok/posljedica...i tako redom...

Manipulacija svemira i voljno 'stvaranje' buducnosti, 'matematika + djelovanje'.... hmm....

Uzmimo npr. fenomen deja vua - osjecaj totalne familijarnosti neke situacije, koja se tek dogada, po prvi puta? Neurlozi kazu da se radi o konvulzijama, iako ovo nije nkakava zdravstveno zabrinjavajuca situacija - no medutim ima ljudi kojima se to dogada ucestalo tokom dana i kad dobiju medikejsn protiv konvulzija, deja vu prestaje... A opet - kakav je to fantasticni osjecaj ( ja sam to imala nekoliko puta u zivotu)...glips u matrix!?
Ili jamais vu - osjecaj da je sve nepoznato i tatalno neprepoznatljivo...kao da si odjednom dosao u neki ejlen svijet? To ne znam iz osobnog iskustva - ali desava se ljudima...i tretira se isto kao konvulzija ( raznorazni panik ataki mozda su nesto drugo od anksioznosti!?)


Dok ovo sto Sana pita (procitala sam na psihologiji) meni izgleda kao ono sto san jest - sira slika, razrjesavanje problema podsvijesno, maskirano u simbole, koji se desifriraju, bas kao sanjarica, dakle simbol ima odredeno kulturolosko (a i osobno) znacenje za odredenu grupaciju, zemlju i tu onda mozemo pokusati procitati sto nam se hoce reci time.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom