Pogledaj jedan post
Old 28.12.2007., 23:43   #15
Quote:
Prijezda kaže: Pogledaj post
Mislim da je 1. korpus ARBIH raspolagao sa haubicama 122mm D30. Malo su koristene zbog nedostatka municije.

Meni recimo nije bilo jasno zasto jedinice 7. korpusa ARBIH nisu usle u Kupres.
evo ja sam recimo bio u jednoj od jedinica 7 korpusa,..pred samim praznim kupresom i imali smo naredbu da ne smijemo uci u kupres,.mada smo zaista mogli da se samo usetamo,.vec smo cekali hvo.--koji je stigao nekih pola dana poslije,..
tu je naravno najverovatnije bila u igri politika,..kupres je na neki nacin bio vracanje hrvatima izgubljenog ponosa,..odlicna prilika da se saradnja izmedju armije i hvo na vojnom planu prosiri,..armiji bih i nije bio od nekog strateskog znacaja,..vjerovatno je hrvatska strana obilato logisticki nagradila armijski doprinos u oslobadjanju kupresa,..ali koliko se mogu sjetiti,..i samo operacija kupres je tekla u neocekivanom pravcu ,..vrs nije niti ocekivala nagli preokret armije na pravcu koprivnica-kupres,.i zaista 7k.-je udario po rejou platoa komara,..pravca kote demirovac,..medjutim ocjene sa terena od idv-odreda,.su rekle da su srpkse linije veoma tanke na potezu koprivnica-kupres,.i udar je usmjeren tamo,.a ne na plato koscani gdje su srbi i ocekivali,..naravno da je i hvo skocio na uzbunu u vezi novog razvoja dogadjaja,..zapravo je vac tada i bio dogovor da armija ostane na kupreskim vratima,a hvo da se saceka da udje u grad,..pametan potez,.jer je nakon okoncanja sukoba armije bih i hvo-a u februaru 94,.hvo bio pretezno pasivan prema borbama sa vrs-om,.nakon kupresa se aktivno ukljucuje u akciju,.a nekako se tada odvijala kriza i sa bihacem,..
snowball is offline  
Odgovori s citatom