Pogledaj jedan post
Old 17.08.2009., 04:44   #4
Quote:
M-Kenny-S kaže: Pogledaj post
Potaknut učestalim ubodima sa smrtnim posljedicama( u tjedan dana 3) imam nekoliko pitanja.

1) Navodno su otrovi osa slične jakosti sa pčelinjim, kako onda imamo toliku smrtnost od osa pogotovo uzimajući u obzir koliko su pčele brojnije?
2) Da li su ose agresivnije od pčela?
3) Kako znati da li si alergičan ako te nikada nije ubola pčela ni osa?
4) Ima li bilo kakve pomoći ako si izvan blizine liječnika?
5) Koliko je jak otrov bumbara i da li oni spadaju u porodicu osa?
6) Imam u blizini gnijezdo bumbara ali ga toleriram jer mi se doimaju kao malo veće pčele, prijeti li realna opasnost da ubodu(ima male djece) ?
1. Jer su ose agresivnije i cesce bodu od mirnih pcela radilica. Ali i imaju malo jaci otrov. Ubod pcele vise pece, dok osin boli.

2. Naravno.

3. Napravi alergijski test.

4. Ako mislis na biljke i to, ne razumijem se u to. Ali ako je osoba zbilja jako alergicna trebala bi sto prije stici do lijecnika.

5&6. Bumbari nisu ose, spadaju u nadporodicu pcela (bumble bee) i kao i pcele zadruzni su kukci. Nisu agresivni, naprotiv, dobrocudni su (vecina vrsta, ima ih preko 200). Samo zenke imaju zalac i otrov a u vecini je ubod slican pcelinjem, samo sto bumbari (kao i ose) imaju glatki zalac, tako da mogu ubosti vise puta, dok recimo pcela ima na zalcu male kukice i dok ubode nesto tvrdje od oklopa druge pcele, zalac se iskida zajedno sa dijelom crijeva te ona nakon nekog vremena ugiba.
"Ako vam se dogodi da bumbar pocne zujati oko vas, nemojte mahati rukama jer ćete ga uplasiti. Pustite ga neka vas 'onjusi', kada zakljuci da niste cvijet, odzujati ce dalje."

Informacije radi, realno se trebas bojati samo strsljena i afrikaniziranih pcela, tj. killer bees, kojih kod nas nema, iako su od jednog malog gradica u srednjoj americi zauzele cijelu srednju i veliki dio sjeverne amerike te se rapidno razmnozavaju, a godisnje ubiju vise od 200 ljudi. Jedan cudan um je pokusao sredinom proslog stoljeca spojiti agresivne africke pcele sa mirnim domacim radilicama u nadi da ce proizvesti revolucionarnu super-pcelu koja ce biti bog za proizvodnju meda. Ironicno, pcele su mu glupom greskom pobjegle, a jedino sto je dobio je ista radilica kao i prije po proizvodnji meda, ali 10 puta agresivnija nego strsljen; otrov im nije nista jaci nego od obicne pcele, ali napada cijela kosnica, i naganjaju zrtvu do kilometra pa i vise, a nece otici ni ako skocis u bazen - cekati ce da izronis.

Eto cisto da mozes usporediti nase bezopasne pcelice i osice koje zbilja nikome previse stete ne rade (osim nesretnim osobama sa alergijama), ali one zive samo svoj zivot i brane se, nije im u cilju bez razloga izbosti covjeka riskirajuci svoj zivot. Eto moju majku je osa 3 puta ubola u jezik jer je nije vidjela na kolacima pa se skoro ugusila, ali nista ih ne mrzi vise nego prije.
Osteron is offline  
Odgovori s citatom