Pogledaj jedan post
Old 16.12.2010., 11:46   #71
Quote:
casio kaže: Pogledaj post
Po sjećanju (nemoj me držati za datume) negdje između 15-20.10. su četnici prodrli u Bosanski odvojak.Najprije su zauzeli prvi red kuća, a onda su se prbacili i u drugi red, odnosno u kuće s druge strane ulice. Mi smo tada držali položaje u Bosankskoj ulici. Naime odvojak ide u L pa je taj drugi red kuća u odvojku paralelno sa kućama u Bosanskoj ulici. U više navrata smo ih pokušali potisnuti iz odvojka, ali bezuspješno jer nismo imali dovoljno oružja niti ljudi. U par navrata nam je došla i ispomoć kako bismo pokušali zajedno, ali nije išlo jer su oni konstatno i nesmetano dovlačili novo ljudstvo iz pravca lipovače. Svakodnevno smo gledlai kako transporteri odvoze mrtve i ranjene, ali bi dovozili duplo.
Nije nam preostalo drugo nego se ukopati i držati položaje, odnosno ne dopustiti im da prodru na Bosansku,Unsku i Ibarsku jer bi time izbili na Kuspku i spojili se sa svojim snagama koje su prodirale na Vinogradsku iz pravca Bršadina i šume Đergaj.
Smješto ali istinito, više od dva tjedna smo mjenjali s njima položaje. Naime navečer bi oni dolazili u kuće u Bosanskoj ulici (iz odvojka ih dijele samo vrtovi), a mi bi se premještali u kuće s druge strane ulice (Bosanske). Pred svitanje bi oni odlazili nazad u dovojak a mi se raćali u kuće gdje su oni bili noću.
Uvijek bi provjeravali da nisu postavili mine, ubacivanjem mački prije ulaska. Na zidovima bi oni nama ostavljali poruke (ujo....), a mi kad bi odlazili (čedo...). I Tako je trajalo sve negdje do 10.11. kada smo se morali povući u Unsku jer više nismo imali čime držati položaje.
Moram priznati d asmo imali puno sreće jer nismo imali puno ranjenih i mrtvih, a mislim da nas je spasilo što smo poznavali svaki svinjac i kokošinjac, napravili smo otvore kroz kuće tako da nismo morali izlaziti na ulicu ili vrtove i tako se izlagati snajperima i izravnoj paljbi.
Meni osobno su to bili najteži dani, jer je stvarno svaki sat bio velika neizvjesnost i svaki trenutak je bio kao vječnost. Najduže su mi bile noći, kad nisi smio ni pomisliti da sklopiš oči.
Evo nadam s da sam barem dijelom pokušao pojasniti taj dio oko B.odvojka i B.ulice.
Pozdrav Casio.

Jesi li bio u Bosanskoj od početka?

Sjećam se tog prodora oko sredine 10.-og mjeseca, ali nisam znao da su oni ostali do kraja u odvojku.
Netko je rekao: Bilo je problema u Bosanskom odvojku, al' sad je to rješeno i mi to prihvatili zdravo za gotovo.

Pogotovo me sad čudi zašto su nas koji smo bili udaljeni 100 - 200 metara na Trpinjskoj uključili tek 1.11.??, a tada je pojačanje stiglo i iz Ličke, ako se ne varam.
Kad smo došli tamo ovi su nadirali ko' mravi, što jna što četnici.

Inače Ulica Bosanski odvojak ,zadnji krak, za one koji ne znaju, je široka jedno 5-6 metara od jedne kuće do druge (imam i foto iz '99. pa ću nakačit poslije), i bilo je pakleno, bombe su padale ko' kruške oko nas (a mi nesretnici imamo svaki po par i moramo štedit , jedino što se nismo potukli šakama.

Nakon dva -tri dana smo uspjeli potjerat ih u zadnju kuću u odvojku, kojoj nismo mogli prići zbog tenkova i transportera koji su ih štitili iz polja kukuruza.

Eh da je bilo više protuoklopnih i inih raketa....
laki5 is offline  
Odgovori s citatom