Pogledaj jedan post
Old 12.05.2015., 00:06   #5
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
OK, sorry, dobio sam pogresan utisak.

Moje osobno misljenje, na osnovu moje "intuitivne metodologije" je da je islam podjednako, ako ne i vise, bio rasiren i u Srbiji kao i u Bosni, Makedoniji, itd. Gradovi su uglavnom bili napuceni islamiziranim Slavenima, ali bilo je dosta i slaveniziranih Turaka, Albanaca, i sl. Spanjolski izvori ukazuju da je veliki broj Sefardskih Zidova nasao utociste nakon Reconquiste u Otomanskom carstvu na Balkanu. Znaci i oni su morali biti tu negdje. Ocito da su imali arabizirana imena, tako da su nama sve to bili "Turci".

Zasto je danas u Bosni tako puno muslimana, a nema ih u Srbiji? Vrlo jednostavan razlog. Da je Srbija aneksirala BiH i Sandzak 1878, ne bi ih bilo ni tamo. BiH je okupirala AU vojska vodjena hrvatskim generalom, i nije bilo nikakvog "oslobadjanja" u srpskom stilu.

Danas bosanski muslimani to ocito zaboravljaju i pljuju i seruckaju po nama gdje god stignu.
Je, zbog toga što smo mi tako dobri su Slavonija, Baranja i Srijem puni muslimana

Inače razlog zašto nisu austro-ugarski zapovjednici 1878. etnički očistili BiH od muslimana su:

- što niti nije bilo nekog jačeg otpora

- vojnici nisu bili tako nabijeni mržnjom, jer su po njihovim selima i gradovima Turci zadnji put palili, pljačkali, ubijali i silovali prije stoljeće i pol, dok je to Srbima i ostalim balkanskim narodima bila svakodnevnica (po Makedoniji su haračili i u 20. stoljeću)

- te zbog toga što muslimani nisu bili većina u BiH kao danas, nego pravoslavci koji su stremili Srbiji pa su muslimani bili potrebni kao protuteža tim stremljenjima (katolika je i tada bilo manje od 20% te nisu mogli samostalno ispuniti tu ulogu)...
dampyr is offline  
Odgovori s citatom