Pogledaj jedan post
Old 28.06.2017., 00:36   #10
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Sekularizam koji nije izvana nametnut svakako ima više smisla... ali, o kakvom se ciklusu radi?
A o nekom općem ciklusu uspostavljanja reda i vladavine haosa...

Jesi čitao ikad Božanski car Dine, odnosno na koji način je Car "odviknuo" ljude od tiranije? Višemilenijumskom tiranijom.

Ne znam, po glavi mi se motao Herbert i Ibn Haldun na kojeg se poziva i Arapin u tom linku koji daješ, odnosno Haldunova teorija ciklične prirode ljudskih društava...

Ja sam tu njegovu teoriju još kao srednjoškolac usvojio kao aktuelnu i kao svoju, jedino što sam je proširio na svaku ljudsku djelatnost. Dakle, svaka ljudska djelatnost ima početak, uspon, vrhunac i pad, te u konačnici i kraj.

Ako peglaš pad, peglaš i budući uspon i ravnaš krivulju što elitama dadne vizuru i iluziju kako je status quo dugoročno moguć. A nije, barem ne još...
A kada se krivulja upegla previše - izgubi se momentum i treba ulagati golemu energiju da se društvo uopće ponovo pokrene nekamo.
Tu energiju, nazovimo je "dovoljnom energijom" u arapskom svijetu imaju samo i jedino islamizmi.

Dakle, 1984. još nije stigla, a pitanje je da li će i stići.

Da upletemo i Stanislawa Lema, sad se ne sjećam koji je roman bio od onih 5 u koje nam je još stara Polarisova edicija omogućila uvid, odnosno od 3 jer nije iz Solarisa, niti iz Glasa gospodara, ali ima taj roman gdje posada slijeće neku planetu naseljenu nekakvim humanoidima u naznaci (ostali njegovi Alieni nisu ni izbliza humanoidni) i čije je društvo u statusu quo jer postoji elita koja vlada, ali koja je odsutna. Niko ne zna ni ko je, ni gdje je vlast...samim time nema društvenog prevrata, revolucije...

Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Pa, šijitski islamizam traje... i, ne vidim neku globalnu katastrofu zbog toga (ostavimo po strani priču o kontroli nuklearnog naoružanja)... slično bi vrijedilo i za islamizam muslimanskog bratstva, vjerojatno.
Šijitski islamizam se ispostavio kao tehničko-tehnološki najsuperiorniji islamizam, wehabijski kao najinferiorniji i najnekompatibilniji sa zapadom i ostatkom svijeta općenito, a MB islamizam kao najkompatibilniji zapadu...

Islamizmi utiču jedan na drugi, kako u ratu, tako i u miru.

Kada se pogledaju korijeni moderne eskpanzije oldschool wehabija na krilima petrodolara - vide se u začetcima razni nivoi podrške i jedne bitno drugačije, neratne komunikacije tih wehabija sa šijskom islamskom revolucijom (u to vrijeme je glavna opasnost i bauk iz njihovog ugla bio baathistički režim u Iraku), te sa tihom socijalnom revolucijom Muslimanskog bratstva.

Recimo, u doba početka somalskog građanskog rata nakon sloma prosovjetskog režima Siada Bare-a te predstojećeg građanskog rata 3 velika klana (Isa, Darod i Haweji, svi somalski i svi sunitski), muslimansko bratstvo, u to vrijeme dosta radikalnije nego danas (dalje u prošlost radikalnije i od toga) je na terenu širilo svoj utjecaj novcem wehabija, Sauda.

Tek kasnije dolazi do jasne i konačne diversifikacije ta 2 konkurirajuća sunitska islamizma, dok se šijitski stavlja "izvan zakona" (izvan, od strane wehabija deklariranog, ispravnog Šerijata). Otvoreni sukob MB i wehabijskog islamizma po prvi put se događa u Siriji, mada ni kontrarevolucija u Egiptu - po nalogu i sredstvima wehabija nije bila daleko od toga...

I danas islamizmi i te kako komuniciraju i utiču jedan na drugi, preko nišana, a nastavit će to činiti i u stanju potencijalnog mira.
Komunikacija se odvija na više razina, možeš je doživjeti i kao takmičenje (za srca islamskih masa) što zavisi od ugla gledanja na stvari...
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom