Pogledaj jedan post
Old 22.04.2011., 23:01   #6
super tema, osvrnut ću se na nazovimo običaje, čak sada godinu dana nakon njene smrti ne bih se više usudila to više nazvati praznovjerjem.
dakle, kruh se nikada nije smio izvnuti naopako, kruh se nikada nije smio bacati, kucnuti u drvo za nešto dobro da se desi, drvo oraha nikada se nije smjelo saditi ispred kuće, po noći se nije bacalo smeće, kada bi ja imala polagati neki ispit ona bi zamnom prolila vodu i mogu reći da je palilo ,u torbu mi je uvijek trpala blagosovljenu sol da me brani od zla, na groblje se nikad nije išlo kasno popodne, pred sumrak, kada bi sanjali mrtvog upalili bi sviću,pomolili se ev. platiti misu,jako je vodila računa o zapovidnim blagdanima,kada bi se po noći životinje glasno javljale ne bi se izlazilo gledati jer su vjerovali da su tu isto tako nezemaljski entiteti....duboko je vjerovala u ono mšlju, rječju, djelom i propustom pa kada bi nešto loše od tog napravila ili pomislila odmah bi rekla Bože oslobodi i nastojala da isto ne čini jer je duboko vjerovala da se doslovce sve vraća i plaća, kako dobro tako i zlo...ima toga još samo se ne mogu svega sada sjetiti
norka is offline  
Odgovori s citatom