Pogledaj jedan post
Old 20.03.2017., 22:40   #2206
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Još jednom ponavljam, razno razne dotacije naših ljudi izvana su kikiriki, nisu vrijedne spomena i ekonomija Hrvatske ne može se bazirati na njima. To je suludo, glupo je o tome uopće razmišljati a onaj koji to uzima kao nešto relevantno je uhljeb i neradnik, točka.
1. Van ne odlaze nezaposleni već odlaze ljudi koji tu rade i nisu zadovoljni plaćom, šefovima, kockastoglavim političarima i lopinama na svakom čošku. Ja ne znam ama baš niti jednog čovjeka koji je nezaposlen otišao van. Takve jednostavno ne odlaze, to su ljenčine kojima je dobro i ovdje a niti su sposobni pokrenuti se. Svi do jednoga koji su otišli su radili i to većinom u privatnom sektoru i dali otkaze. Velika većina je radila povremene poslove, bila na određeno itd. ali su svi radili. Statistiska našeg zavoda za zapošlajvanje je goli k.... i svatko tko uzima ikakav njihov broj kao relevantan je ili idiot ili lažov.
2. 100 eura roditeljima, 2 tjedna mora i vrečica bonbona i 50 eura nećacima nisu nikakva lova i to je uopće smiješno spominjati. Gubitak radnika koji je redovito uplaćivao porez i doprinose te svu plaću trošio u HR je nemjerljivo veći od ovoga prvoga. Tu je i gubitak koji je imao poslodavac koji je izgubio iskusnog radnika i morao uzeti friškoga. I ne , to nije dobro jer je jedan nezaposleni dobio posao jer tako razmišljaju samo sekretari CKSKJ u planskoj privredi. U kapitalizmu gubitak stručnjaka ili majstora nemjerljivo je veći od dobitka posla za jednog zelenog nezaposlenog čovjeka.
3. Ovo nije 70-ta i od nas ne odlaze muškarci koji ovdje ostavljaju ženu i djecu te namjeravaju raditi kuću trokatnicu, najveću u selu. To je prošlo svršeno vrijeme. Sad odlaze cijele obitelji i kad njihovi starci pomru nestat će i tih 100 eure za roditelje mjesečno.
ja se s tobom slažem Kerefek, ali daj mi ovo objasni
https://www.numbeo.com/cost-of-livin...b&city2=Dublin
"Local Purchasing Power in Dublin is 39.90% higher than in Zagreb"


Ja recimo odglumim "velikog emigranta" dam otkaz, i onda sa nešto iznadprosječnim primanjima u Zg, dođem na nešto iznadprosječna primanja u Dublin. I recimo da zabrijem na navike nešto većeg trošenja. Meni će zapravo standard biti jednak kao u Zg..
zašto ljudi emigriraju koji tu navodno imaju ok poslove?!
malo mi je to nonsens.
Ali ako je posao i okruženje na poslu ok, onda ne kužim stvarno taj "principijelni bijeg" jer je to nonsens, A ekonomskog smisla također nema puno, ako ovdje imaš normalnu plaću....

zapravo mi nije jasna ta emigracija..


drugim riječima, mislim da emigriraju samo 2 vrste ljudi:
1) ljudi sa čudnim i/ili slabim kvalifikacijama koje se ovdje u RH naprosto ne plaćaju.
2) ljudi toliko kvalificirani da u inozemstvu primaju plaće recimo 3 puta veće od lokalnog prosjeka.



svi ostali emigranti su zapravo nonsens sa ekonomskog gledišta..
__________________
solve et coagula

Zadnje uređivanje Brogan : 20.03.2017. at 22:52.
Brogan is offline