Pogledaj jedan post
Old 23.08.2008., 12:17   #2
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Nažalost, nemoguće je pretražiti forum s pojmom šah, jer je riječ "too short". Zato se unaprijed ispričavam ako će se možda neka pitanja ponoviti...

Mene zanima kako poboljšati svoju šahovsku igru? Imam 26 godina i u više navrata sam se pokušao ozbiljnije posvetiti šahu i uvijek bih naišao na isti problem - dosegao bih jednu razinu igre i ne bih bio u stanju razbiti tu granicu i poboljšati svoju igru. Bio sam i član šahovskog kluba, igrao i natjecateljski, rekreativno... i uvijek bih se obeshrabrio kada bih dosegao tu granicu koju nikako ne mogu prijeći.

I sada sam se opet uhvatio šaha, proučavam probleme, studiram razne (ruske) knjige o šahu, učim otvaranja, kombinatorne vježbe, završnice... i planiram se opet učlaniti u neki klub i okušati se u turnirskoj praksi.

Inače sam u Zagrebu, pa ako netko zna neki dobar klub neka preporuči. Po mogućnosti neki koji ima trenera i koliko-toliko redovite termine treninga - mislim da je to upravo ono što mi treba. Uz samostalni rad sam više-manje već dosegao svoj maksimum...

Hvala i pozdrav!
ma kakav maksimum. šahovski maksimum su igrači prije pedesetak godina postizali oko 35 godina. međutim, danas se ta granica opasno pomiče nadolje pa sada postoji niz mladih superzvijezda koji sa 13, 14 godina postaju velemajstori (karjakin, radjabov, carlsen...). Dotični Magnus Carlsen još nije napunio osamanaest a po live fide ratingu u jednom je trenutku bio 2. igrač svijeta sa rejtingom 2788!!!!!
šah je nešto što ili voliš ili ne, a po tvom postu pretpostavljam da da, a vjeruj mi da još nisi niti blizu svome maksimumu. danas, malo ljudi uči šah iz knjiga, pa ti je moj savjet da si nabaviš software. to uključuje chess base i downloadas partije i neki solidan engine koji ti je potreban za analizu partije. iz iskustva ću ti reć da ćeš najbolje naučit analizirajući izgubljene partije! dakle svaku izgubljenu partiju analiziraš sa kompjutorom koji će ti pokazat sve varijante, tj. što si mogao, ali i što je tvoj protivnik mogao.
za turnirsku praksu najvažnije je da izgradiš repertoar otvaranja. dakle, za svaki protivnikov potez u otvaranju ti ćeš znati što odigrati. u tome će ti pomoć kompjutor 95 % i to ti je danas najvažnije. inače češ gubit vrijeme, otvaranja i partijeprije nego što su uopće počele. danas napredniji klinci od 10 godina igraju varijante po 10-15 poteza. u središnjici, će ti dosta pomoći knjige i proučavanje problema, ali i tvoja kreativnost. završnicama se puno nemoj zamarat, vjeruj mi, moraš znat osnovne pješačke i topovske i to će ti bit dovoljno!
osim toga instaliraj si play chess. to je server na kojem milijuni igrači igraju i potpuno je siguran od varanja (kada ti igraš, a igraču s druge strane pomaže kompjutor). tamo ćeš moć igrat na npr. 10 min i pratit kako se poboljšavaš tj. dat će ti manje-više realnu sliku tvoje jačine.
trener ti po meni ne treba, samo jaka volje. npr. jedan od najačih igrača Robert Zelčić nikada je samouk već dvadeset godina.
s time da od sebe nemoj previše očekivat, pa će svako poboljšanje bit uspjeh!!
sretno!!
__________________
the chase is better than the catch...
Zalac is offline  
Odgovori s citatom