Pogledaj jedan post
Old 22.12.2009., 17:24   #36
Quote:
Putin kaže: Pogledaj post
...hm, da se malo vratimo na temu - volio bih čuti od nekog iz prve ruke iskustva sa ugradnjom solarnih kolektora za toplu vodu u Dalmaciji. Zanimaju me osnovni podaci (kvantificirani) o dobivenoj energiji i isplativosti investicije.
i mene također interesira odgovor na ovo pitanje !
Kako će nam struja opet poskupjeti za 30-ak posto prisiljen sam srezati stavke na svim poljima a jedno od tih je struja. Upravo radi toga odlučio sam staviti solarne kolektore na krov te bih s njima skinuo 5 klasičnih bojlera na struju čime bi se računi za struju pretpostavljam(nadam se) smanjili za 50% , (u prizemlju je lokal te iznad 3 mala stana sve ukupno površine 200m2) kuča je slabo izolirana i kamena je . Sad mene interesira dali netko tko več ima takav sustav može reči malo više o svemu -potrošnja ,ušteda, cijena sustava ? Gledao sam ovdje po raznim temama npr toplinske pumpe , kolektori razne cijene pa mi nije jasno jer se spominju cifre od cca 20 000 kn a telefonski mi je došla ponuda od viesmana za paket vakumskih kolektora 6m2 + bojler 750l , 80 000 kn te mi je gospodin odmah napomenuo da ne računam na grijanje centralno več samo na toplu vodu ,što mi i odgovara a opet na drugim temama vidim da se govori da se tim sustavom može i grijati ??? pa bih molio ako tko posjeduje takav sustav da da sugestiju !
također me interesira dali se taj sustav kolektora za vodu može umrežiti s centralnim grijanjem na lož ulje ?, laički razmišljam da ako kolektori zagriju vodu na viši stupanj od one u sustavu za centralno automacki pada potrošnja lož ulja ? (kuća se nalazi na krku, ima dosta sunčanih dana)
hvala
karamba1 is offline  
Odgovori s citatom