Pogledaj jedan post
Old 02.10.2016., 16:02   #25
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
To što si u braku s osobom koja ima ovrhu, to ne znači da je to i tvoja ovrha.
Ta nekretnina glasi na tebe i ne može nikako postati predmetom ovrhe - ukoliko ti nisi dužnik.
nekretnina upisana na jednog bračnog druga, a stečena u braku, može postati predmet ovrhe, ako ovrhovoditelj krene dokazivati da se radi o bračnoj stečevini i na temelju toga traži naplatu na dijelu (pa i idealnom) koji pripada ovršenom bračnom drugu.
to se redovno događa. svatko tko imalo ima posla s ovrhama ti može potvrditi.
kao što se redovno događa i obrnuti slučaj, da kod ovrhe na nekretnini čiji je zemljišnoknjižni vlasnik samo jedan bračni drug, drugi bračni drug postavlja prigovor treće osobe u ovršnom postupku i dokazuje da se radi o bračnoj stečevini, pa da se ovrhovoditelj može naplatiti samo na dijelu koji pripada ovršenom bračnom drugu, ali ne i na cijeloj nekretnini.

Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Netočno.
..a u članku 36 se nabraja šta je bračna stečevina.
u čl.36.st.1. obiteljskog zakona se ne nabraja niti taxativno niti ezgemplikativno što je bračna stečevina, nego se samo okvirno daje definicija da se radi o imovini stečenoj za vrijeme trajanja bračne zajednice ili imovini koja iz nje potječe.
u slučaju forumašice Inje jedan dio tetine nekretnine potječe iz imovine koja je stečena u vrijeme trajanja bračne zajednice, jer je ona svojoj teti djelomično pružala uzdržavanje i za vrijeme braka.
ja bih na Injinom mjestu napravila bračni ugovor s mužem, u kojem bi se suglasno utvrdilo kako dio imovine kojim je ona teti za vrijeme trajanja braka pružala uzdržavanje predstavlja njenu posebnu imovinu, pa stoga i tetina nekretnina stečena uzdržavanjem predstavlja u cijelosti njenu posebnu imovinu.
__________________
pa opet dobro
free spirit is offline  
Odgovori s citatom