Pogledaj jedan post
Old 22.06.2017., 13:19   #58
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Znači, radost je sam prijelaz, ili napredak?
Moguće.
Meni je više odgovaralo shvatiti radost kao savršenstvo po sebi ....
U ovom slučaju, takva radost koja je prijelaz s manjeg na veće savršenstvo onda ima veze s onim da patnja/bol pomažu gurnuti ljudsko biće s nižeg na viši stupanj razvoja - s tim da je, najbanalnije rečeno, "niže" ovdje sinonim za životinjsko: borbu, veliku muku, trud, znoj i krv, a "više" je sinonim za ljudsko i dostojanstvenije čovjeka, takvo u kome su izazovi manje okrutni i bolni .... otprilike tako nešto.

Ovo ima mnogo veze s Martinusovom kozmologijom koja je meni bliska, a u kojoj on kaže da se "božji sin" tj živo biće utjelovljuje u sve oblike života zato što želi sve iskusiti/doživjeti; u životinjskom svijetu tj kao životinja, živo biće najviše iskušava vlastitu moć i tu je najsebičnije i najsamoživije (božanskim mjerilima gledano) - promjena počinje kada se biće zasiti takvog života, i počne težiti nečemu "višem/drugačijem" odnosno božanskom, "većem savršenstvu"... Tek kada se pojavi takva težnja, počinju prava bol i muka odvajanja od dotadašnjeg načina života i dotadašnjih, poznatih užitaka i navika i mukotrpan proboj u "više" ....



(Templarski, ovo je odgovor i tebi na istinsku funkciju tj korist boli/patnje )
Shvatio sam dok sam čitao, ali lijepo da si napomenula na kraju. Imam nekih pitanja i komentara, ali prvo sam @Colei dužan par riječi o motivaciji.

Ono što je problem koji će tek biti uočen je taj da se danas Zemlja mnogo "brže" vrti nego prije. U toj svakodnevnoj žurbi većina ljudi plitko diše, što doslovno, što u prenesenom značenju. Dostupnost informacija, a samm time i smeća je enormna. Tako zatrpan i oprezan, te u stalnom strahu od ne stizanja, čovjek se ne indentificira sa iskustvima koja mu se događaju. On ih vidi kao prepreke da dođe do cilja. Samim time ne raslojava informacije već ih prihvaća ili odbacuje. Tako čovjek postaje intelektualno lijen i duhovno sve siromašniji jer sebe izuzima iz kreativnih procesa kao nadogradnje, već on guta podgrijane, gotove sadržaje.

Stoga ne čudi da mu je teško pronaći motive, jasno se s njima povezati i djelovati sukladno svemu navedenom.
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom