Pogledaj jedan post
Old 05.07.2017., 11:34   #97
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Mislim da se rasprava duhovnost i znanost vodi u preuskoj i po meni manje bitnoj oblasti.
Citam upravo knjigu The Turning Poin od Fritjofa Capre, koju je napisao jos 1982.
Ako stavimo na stranu pokusaj, da se siluje kvantna fizika spajanjem sa ezoterijom, mnoge tadasnje pojave u drustvu, koje kriticki opisuje, su jos uvek aktuelne.
Duhovnost, shvacena kao celoviti pogled na svet i zivot, a ne samo kao pokusaj prosirenja svesti raznim tehnikama meditacije, molitve...
nuzno mora da se bavi i uticajem znanosti, ovaj put ne kao orudja spoznaje (koju duhovnjaci i vernici cesto pokusavaju da omalovaze, iz sasvim drugacijih razloga), vec kao oruzja u rukama politike, vojske, multinacionalnih kompanija (posebno u oblasti proizvodnje oruzja, lekova, hrane, energenata).
Duhovnost bi valjda trebala da vodi zdravom pojedincu i drustvu, ali ako pogledamo razvoj zapadnih konzumerskih drustava, mogu se uociti brojni devijantni trendovi, koje vode bolesti i pojedinca i drustva.
Takva kritika, ne zahteva verovanje u kvantnog atmana, u ezotericke najave novog doba, ili razne teorije zavera, vec samo ljubav prema zivotu i zelju/volju da ljudi usitinu bolje zive (sto je samo donekle uslovljeno poboljsanjem materijalnog standarda).

Ovo je ono sto mi zapravo najvise nedostaje na forumima alternativa i duhovnost - pokusaj, barem rasprave o novim mogucnostima zivljenja
(u svakom smislu, kako pojedinca tako i drustva).
PS
Na zalost nisam nasao knjigu u pdf za download, a ovde je tekst u kome se kritikuje Caprin pristup (nisam sve citao, ali verovatno su dosta osnovane kritike, no to ne umanjuje njegove kritike na izvesne pojave) - ubaciti u google "How do you solve a problem like a (Fritjof) Capra?"
On je meni vrlo drag. Jel vjeruješ da sam ga već u nekoliko navrata htio ubaciti u temu, ali mi se jednostavno nije dalo jer kako si i sam rekao u manje bitnu oblast.

Sve sam njegovo pročitao i po meni je vrlo bitno kako i on sam tvrdi promijeniti paradigmu. No sad nemam vremena, pa možda kasnije ili ovih dana.

Na drugom compu imam dosta njegovih materijala pa ti mogu poslati. Ne znam točno da li i The Turning Poin. Btw da li je materijal na engleskom problem?
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom