Pogledaj jedan post
Old 11.08.2017., 05:19   #43
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
Freidenker, bil ti znao zašto u DDR-u nije bilo petokrake na zastavi niti državnom grbu te zašto se Partija čini se namjerno nazvala socijalističkom a ne komunističkom. Kalijaga je vrlo temeljito u jednom postu ovdje objasnio kako je tekla evolucija partija u DDR-u nakon 1945. te da je zadržano višestranačje te kako se u jedinstvenu socijalističku partiju spajaju dvije stranke koje su bile de facto komunističke i prosovjetske. Ali zanima me misliš li da se tu radi o njihovom nekakvom pragmatizmu kada se radi o odsutstvu komunističkoj simbolici na zastavi i grbu na primjer..pa i u imenu partije.. Imam dojam da si upućen u DDR pa eto zato pitam..možda znaš nešto
Nazalost nisam stigao pregledati temu o socijalistickim/komunistickim strankama, ali sam siguran da nudi dosta korisnih i poucnih informacija.

Ne znam ti tocno reci zbog cega grb i zastava DDR-a nisu koristili petokraku. Ja mislim da ne postoji specifican razlog i ne vidim zasto bi petokraka morala uvijek biti dio socijalistickih/komunistickih simbola.

DDR, iako osnovana 1949, sve do 1955 nije imala sluzbeni grb zato sto su tada jos trajali pregovori izmedju njih i zapadne Njemacke o mogucem ujedinjenju sto je podrzavao i Sovjetski savez, ali pod uslovom da Njemacka bude neutralna. To su Amerikanci jasno odbili jer su BRD htjeli sto prije u NATO savezu. No DDR vlasti su pak koristile jedan nesluzbeni grb koji je bio slican onome sto je vazio do 1990, ali na njemu nije bilo sestara i njemacke trobojke.

Kratak opis sluzbenog grba DDR-a (1955-1990): cekic je predstavljao radnicku klasu, sestar inteligenciju, a snopovi psenice seljastvo. Zastava je bila ista kao u BRD-a, odnosno njemacka trobojka koja simbolizira njemacku republiku.

Grb DDR-a je bez dvojbe bio socijalisticki. Na njemu su klasicni simboli radnickog pokreta. Kao sto sam vec rekao, petokraka je samo jedan od simbola socijalizma/komunizma.

Sto sam rekao o simbolima socijalizma vazi i za nazive stranaka socijalisticke/komunisticke orijentacije. Uopce nije bitno da li se jedna takva stranka naziva socijalistickom ili komunistickom. Imas bezbroj tih stranaka koje se jednostavno zovu Partija rada, Radnicka partija, Demokratska narodna partija itd. itd. Ni konzervativne stranke se ne nazivaju nuzno konzervativnim. Vodeca konzervativna stranka u Austriji se zove Österreichische Volkspartei (Austrijska narodna stranka). Neupucena osoba bi mogla cak pomisliti da se radi o komunistima.

U parlamentu DDR-a (Volkskammer) su bile zastupljene i nekomunisticke stranke. Skoro sve stranke koje su postojale u BRD-u su postojale i u DDR-u, ali su naravno bile fakticki beznacajne. Neki ce reci zbog jednopartijske diktature SED-a. Cinjenica je da su postojale neslobode i da je SED drzao svu vlast. Ne pada mi na pamet da to pravdam, ali komunisticka percepcija demokracije radikalno odudara od burzujskog parlamentarizma koji isti tumaci kao ultimativno olicenje demokracije. Demokracija je za komuniste sistem direktne participacije svih slojeva drustva. Kao najraniji uzor mozes posmatrati Parisku komunu iz 1871. I Boljsevici su proglasili da se vlast preda radnickim savjetima. Tu se misli na to da politicka i ekonomska vlast moraju biti u rukama naroda, a ne kapitalista, aristokracije i profesionalnih politicara koji ce uvijek biti skloni korupciji. To se nazalost nije obistinilo u praksi. Na to su utjecali razni faktori, unutrasnji i vanjski.

No da se vratimo tvom pitanju zbog cega se SED nije zvao KP. SED (Sozialistische Einheitspartei Deutschlands - Partija socijalistickog jedinstva Njemacke) je nastao spajanjem KPD-a i SPD-a i smatrao se nasljednikom citavog njemackog radnickog pokreta. Dakle, SED je bio (ili trebao biti) simbol pomirenja i ujedinjenja njemackih prvaka radnickog pokreta, podijeljenih na komuniste/revolucionarne socijaliste i socijaldemokrate. Zato i naziv Partija socijalistickog ujedinjenja. Iako mu to nije stojalo u nazivu, SED je sam sebe uvijek smatrao komunistickom partijom.

Nadam se da sam barem djelimicno uspio odgovoriti na tvoja pitanja.
Freidenker is offline  
Odgovori s citatom