Pogledaj jedan post
Old 15.09.2017., 23:54   #11555
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
iznenadio sam se koliko zapravo puno ljudi u Zagrebu ima ogromne plaće, koje se u tim krugovima doživljavaju, i jesu, najnormalnije.
Dakle, u industrijama i kompanijama koje solidno stoje...u svim takvima se ekčuli može kvalitetno "živjeti od svojega rada"...
naime kaj....praktički svi na ikakvoj middle management poziciji (sa dodacima, bonusima) imaju barem 20 000 kn primanja.
dok na običnim pozicijama obični stručnjaci imaju u takvim sredinama i 15-ak k kn. neki i 20k.

sad mi je jasno odakle standard života te malo bolje stojeće srednje klase u Zagrebu... (to su deseci tisuća ljudi koji su sada u srednjim godinama, neki i u 30-ima)
primanja i poduzeća su neusporediva sa bilo kojim poduzećima van Zagreba. totalno neusporediva.


Novac koji je normalan u poduzećima u Zagrebu, kad se usporedi sa primanjima čak i "fensi firmi" van Zg-a, je otprilike jednak standardu u Zapadnoj Europi.
..dok je van Zg-a Hrvatska još uvijek hardcore - Hrvatska. u najgorem smislu, i po svemu.


edit:
dakle, svi koji u Zg sa 5+ godina staža imaju manje od 10k primanja, mogu smatrat da su žestoko pokradeni (osim ako ne stopiraju vlastitu karijeru namjerno), pod uvjetom da rade u industrijama u rastu..
Radio sam godinama na reviziji privatnih firmi, vjeruj mi nije rijedak slučaj da na 300 zaposlenih 2 ljudi ima iznad 10k plaću. I to ne pričam o nekim davljenicima, nego tvrtkama koje imaju neko ime u Hrvatskoj i posluju ok.

Nema middle menadžment plaću 15.000, nego je to rang izvršnog direktora, direktor financija oko 10, ostalo je sve ispod.

Govorim za većinu tih srednje velikih firmi. Jasno ima grana industrije i giganata gdje su plaće masne (uglavnom oni povezani s državom na ovaj ili onaj način - građevina, financije, farmaceutska), ali tamo se niti upada lako, niti je to takav broj ljudi da utječe znatno.. a i opet se dijeli profit u užem krugu ljudi, ostalima se steže remen.

Čak sam radio reviziju jedne od 20 najvećih u Hrvatskoj, koja je podružnica jedne od 20 najvećih u svijetu, tamo ljudi 5g VSS rade za 6-7.000kn i to tuku znatne prekovremene. Dakle ekipa koja je za naše pojmove maksimalno obrazovana, ima solidno iskustvo, radi za duplo manje nego bauštela na zapadu..
google1 is offline