Tema: Berlin
Pogledaj jedan post
Old 17.05.2008., 15:03   #19
WELCOME to BÖRLIN

Ovako... Ja sam se ovdje udala i rodila bebu prije 8 mjeseci... Dragi je isto ovdje rodjen i isto ima HR drz.
Kad sam dosla kod dragog u Berlin, odamh smo osli u Standesamt (maticni ured) i pitali sta nam sve treba...
On nam je rekao da nam trebaju putovnice, jedan slobodni list s pecatom apostile ( il od mene il od njega ) , njegov rodni list moj internacionalni rodni list i moja potvrda o prebivalistu... slobodni list i potvrdu o prebivalsitu smo ovdje preveli, posto nismo smjeli dole jer ako bi dole preveli slucajno pogresno ovi iz D njima nemogu nista, zato smo morali ovdje prevesti...
Pitala sam ga, jer on nas smije vjencat ako ja nemam vizu, rekao je da to uopce nije problem, on nas moze vjencat a sto se tice vize to onda moramo Ausländerbehörde (ured za strance)...
Vjencali smo se 01.12.2006 i odmah tjedan dana poslje sam se morala javiti u Ausländerbehörde da napravim Termin... Nazvala i dala mi Termin 15.01.2007 ... Nazalost sam morala 28.12.2006 dole jer mi je tata umro, i kad smo se vracali 31.12.06 za*ebavali su me na granici da nemam pravo uci vise u D jer sam bila vise od 3 mjeseca u pola godine , i da me nemogu pustiti...
skoro 3 sata su me drzali i kontrolirali sve sta sam im rekla i papire itd. i ipak su me pustili, to samo ti kazem da nebi slucajno morala nekud a vec si duze od tri mjeseca u D i imas pecat...

Da na Telefonu ti kaze sta sve moras ponijeti ...
- Putovnice
- 2 slike
- Obracun place ( Lohnabrechnung )
- Ugovor stana
- Vjencani list
to ponijeli osli tam pregledala, rekla dragi malo zaradjuje za nas dvoje , dala mi novi termin 12.02.07 ...ja nasla posao do tada donijela ugovor pregledala i dala mi vizu
Plasili su me i rekli da moram da izadjem i da budem 3 mjeseca dole dok nedobijem vizu i bla bla bla...
NISTA od toga...
Rekla mi je ako hocu mogu ici na tecaj njemackog, ali ja sam u D zavrsila skolu tako da nemoram ako necu ...

Bolje bi bilo da se vjencate prije nego bebaca dodje, onda je lakse sto se tice priznanja djetete i sve to ... A mali/mala ce dobiti automatski tj. ne bas, trazit ce da im posaljete kopiju vasih putovnica onda ce sigurno istrazivati jeli dragi imao problema neki s policijom itd.. ako nije dobije u roku od 6 tjedana mali/mala njihovo drzavljanstvo, 13€ dodje putovnica za bebe

Neznam neko je spomenuo da mozes biti duze od 3 mjeseca ako si mu zena, nije tocno... meni je policija rekla da nemam pravo,ako nemam bar neku vizu...

Za dijete ces dobijati Kindergeld ( djeciji doplatak ) 154,-€ i mozes zatraziti Elterngeld , minimalno dobijes mjesecno onda 300,-€ , to zatrazis u uredu za mlade (Jugendamt) i tamo potpises da za tu god. dana(mozes zatraziti i dvije god) ti ces SAMA odgajati svoje djete,brinuti se za njega itd... da si radila godinu dana u D ,onda bi dobila 71% svoje place u tih god. dana...
I ako rodis dijete onda zatrazi ERSTLINGSZUSCHLAG ... To je isto u Jugendamt, kazes njima sta ti sve treba za bebu sta jos nemas i oni izracunaju kolko bi to sve doslo i taj novac dobijes ( ja nazalost to sam tek cula kad sam rodila tako da ja od toga nisam mogla profitirati...)

A da sto se tice osiguranja... ja sam 17.01.2007 isla s dragim u AOK di smo osigurani, i rekla da sam trudna da moram doktoru ali da nemam jos vizu da ju budem dobila, onda su uzeli od dragog karticu i vjencani list i napravili mi povremenu karticu za osiguranje da mogu doktoru...

ako imas pitanja sam pitaj... nadam se da sam bar malo pomogla...
i da kad dodjes javi se
__________________
PRINC 08.08.08...jedan zivot malo je...
"Steh zu allem,was Du liebst..." by Carrey Bradshaw
ATE13 is offline