Pogledaj jedan post
Old 25.09.2009., 21:40   #15
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ne želim glorificirati Jugoslaviju (jer ona za to nije), ali popularizaciji znanosti se više posvećivalo. Danas su klinci okupani u modi i nasilju. Glupost i nasilje. Samo gledamo kako rastu generacije štemera i tupavaca koji će biti tiha marva.
Ne bih ni za nju bio preoptimističan. Bila je hrpa tehničkih i popularnoznanstvenih časopisa, ali od osamdesetih je došla poplava pseudalačkih reklama i priča. Listajući Arene i Vikende, pa i Studije s kraja sedamdesetih do devedesetih, vidio sam ogromne količine reklama za magične i magnetične privjeske i hamajlije, jožne i samopomoćne knjige te razne vidovnjake. Također ne fali članaka o astrologiji, letećim tanjurima, duhovima i štatigajaznam. Krajem osamdesetih se pojavljuju i časopisi posvećeni popularizaciji pseudoznanosti (znam za Arku i Tajne).

S druge strane, u pedesetima je postojao časopis Otkrića, koji se bavio samo izvještajima iz raznih područja znanosti, kao i hrpa publikacija koja je služila tome da se narod informira o koječemu. Imam neki gospodarski kalendar iz šezdesetih u kojem se nalazi članak u kojem autor pokušava odgovoriti na pitanje ima li života izvan Zemlje i dati nekakvu definiciju istog. Članak je do te mjere dobar da bi prošao i danas.

Quote:
Nužno je popularizirati ju, ali to košta. Na ljetne škole idu oni kojima popularizacija ne treba, a koji su bogati. Otvoreni dani IRB-a i slično - ne funkcioniraju, jer ljudi ne znaju da postoje.
Prilično pogrešno. Možda to vrijedi za nekakve nazoviumjetničke kolonije, ali za one ljetne škole s kojima sam imao posla znam da ih nitko nije plaćao. Tj. novci su od države i sponzora. Ako ima drugačijih primjera, zanimalo bi me koji su to.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.

Zadnje uređivanje sal_mirabilis : 25.09.2009. at 21:45.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom