Tema: Budizam
Pogledaj jedan post
Old 17.04.2015., 13:11   #9
Prvo, svaka čast na ovako sažetom upoznavanju sa budizmom. Treba sve to sabiti u ovoliko malo teksta. Naravno da tu ima svakakvih finesa i komplikacija, ali o njima možemo u hodu.

Razlog zašto sam predložio otvaranje ove teme je što se vrlo malo priča o budizmu na duhovnosti, općenito je prisutna slaba informiranost na tu temu, a mislim da je vrlo relevantna po pitanju praktičnog duhovnog života.

S druge strane budizam je po velikom broju točaka unikatan među religijskim, filozofskim i etičkim sustavima. Beljki je pobrojio osnovne doktrine budizma koje su interesantne i sa današnje perspektive, posebno u vidu modernih kognitivnih znanosti među kojima su psihologija i neuroznanost. Također tu je i priča o etici i kultivaciji koja je poprilično drugačija od čisto preskriptivne etike na koju smo navikli na zapadu.

Bilo bi zanimljivo i nešto reći detaljnije o Abhidharmi te o spomenuti kako je i grčka antička misao imala utjecaja na budizam, te kako vrijedi obrnuto. Možda ja nešto detaljnije napišem o tome u narednim postovima.

Da ne bi ispalo da je ovo tema samo za filozofske i povijesne rasprave, pisat će dosta o praksi, a i nekim postovima možemo predložiti zajedničke "eksperimente" te isprobati neke tehnike te pisati o iskustvima.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom