Pogledaj jedan post
Old 11.10.2017., 13:22   #6973
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Prije svega za uvođenje eura gotovo svaka zemlja je po onome što znam imala prethodno referendum, eto jedino kod nas to doslovce žele uvesti dekretom i to u zemlji gdje se u ustav pišu svakakve nebitne pizdarije na temelju referenduma

Pa gledano s takve perspektive koju si spomenuo je sigurno dobro, ali samim ljudima realno će biti katastrofa kao što je bila apsolutno svim drugima članicama u početku. Cijene u trgovinama će drastično porasti, plaće će ostati iste, zaposlit će se brdo uhljeba s enormnim plaćama da se sve ovo uostalom uspješno i provede što znači još poreza. Istovremeno će nam svi pojašnjavat da nema inflacije i da cijene zapravo padaju (kao i sad).

Dugoročno će nam biti isti drek. Valuta nam je direktno vezana za euro i što se monetarne politike već smo odavno izgubili bilo kakav oblik suverenosti, pa nije da će se ovime nešto puno promijeniti.

Vezano za egzodus- imat će utjecaja ako nam se desi kao Slovacima da genijalci uvedu euro taman u godinu kad je započela globalna kriza. A s obzirom da je neka prognoza da bi kod nas euro bio uveden za 4-5 godina, to bi se vrlo lako moglo i nama desiti.
Mislim da krivo gledaš na stvar.
Mi smo ekstremno euroizorana zemlja već dugi niz godina. Štedimo u eurima, sve cijene u glavi preračunavamo u euro, sve što je vrijedno izražavamo kao cijenu u eurima.
Zašto bi sve poskupilo kad je već skuplje nego u EU?!?
Ovo je 2017-ta godina a ne 90-te. Mi smo već kompletno integrirani u europske trgovinske i distributivne kanale. Nema šanse da nam maloprodajne cijene narastu osim možda kao kratkotrajni efekt gramzivih lokalnih trgovaca koje će brzo na zemlju spustiti strani lanci.
Kerefek76 is online now