Pogledaj jedan post
Old 12.02.2013., 20:52   #17
Quote:
Mala Huba kaže: Pogledaj post
Imam siguran, prosječno plaćen posao, ali ne mogu podnjeti papirologiju i općenito način rada i politiku.

Zapravo, žudim da odem na selo i bavim se (malom) poljoprivredom tj stočarstvom. Imam vikendicu u mrtvom selu i želim tamo otići i pokrenuti malo gospodarstvo. Par koza, ovaca, krava-dve, voćnjak, vrt, košnica...

Ima li to ikakvog smisla?!
Da li je moguće tako živjeti i možda uspjeti prodati kakav proizvod?
Da li je, realno, isplativo i/ili uopće moguće prodati nešto na tržnici?
Quote:
tonka kaže: Pogledaj post
ja sam napravila prvi korak prema tom planu.
2012 sam napravila malu farmu puzeka.
ove godine idem u sadnju cvijeta nevena (organizirani otkup) na 3500m2.

Ujedno nabavljam 2 koze ( cisto da imam osim pasa i druge cetveronozne zivotinje) i i da mi pasu vocnjak jel necu imati vremena ga kositi.
Ove godine ne namjeravam uzalud baciti kile i kile jabuke koje su na mom vocnjaku.
Raditi cu sok od njih.

Vrhunac mog gospodarstva biti ce nabava skotskog goveda.

To je dan koji ne mogu docekati.
Vidjeti kravicu u svom dvoristu - za neme ce biti neprocjenjivo!!

Ja nemam previse za ramisljati posto sam na burzi i s svojom visom skolom vec 1,5g ne mogu dobiti posao!

Bravo, svaka čast Tonka.
Baš lijepa priča.
Eto jedan lijep primjer za pokretača teme.
Evo, malo ću mu ispričati i s moje strane tek toliko da mu dam podstrijeka.

Ja isto razmišljam o tome s tim da imam već uređenu kuću i vrt na selu, bla, bla i proveo sam godinu dana "snimajući" cijelu priču i mogu reći da je u cijeloj priči za one koji još razmišljaju samo bitno "pustiti se" i biti odlučan.

Onih 3 dana u tjednu koje provedem na selu vrijedi kao 300 dana u gradu u svakom pogledu.

I naravno da to ima smisla.
To jedino ima smisla.

Živjeti u miru, bez stresa, od zemlje, fizički rad svaki dan, bolje mentalno i fizičko zdravlje( samo primjer mog susjeda koji nije ni čuo za gripu ili virus jer ga nema od koga dobiti a i da ima imunitet mu je toliko jak da virusi otpadnu sa njega ), zadovoljstvo koje čovjek osjeća kad svoju obitelj nahrani onim što je sam uzgojio, itd, itd.

Kad ti malo treba, sve ti je super.
Ove godine pobrao svoj jedan orah (sigurno 2 kile očišćenih oraha), obrao domaće nešpricane jabuke iz divljih voćnjaka i napunio 4 kašete, zamrznuli svoje potpuno prirodno izgojeno povrće,papriku, paradajz, tikvice, blitvu, špinat, peršin, bosiljak itd, i trošimo preko zime do nove sezone.

Ujutro me ne budi nikakav zvuk nego bioritam.
Navečer me uspavljuje potpuni mrak bez ijednog izvora svjetlosti osim mjeseca i zvijezda.

Ima li to smisla?
Naravno da ima.

Što se tiče isplativosti, ako se želiš baviti poljoprivredom kao poslom, onda ćeš se morati baviti time kao i sa bilo kojim drugim poslom.
Ako se ne misliš baviti profesionalno onda se bolje time ne baviti.

Ali zato ima nekih krasnih poslova na selu od kojih se može živjeti.
Npr. pčelarstvo, nije zahtjevno, od samo 10-15 košnica se može zaraditi 2000-2500 kuna mjesečno.
To ću ja jer imam rođaka koji to radi pa će mi sve pomoći.

Onda recimo mliječni proizvodi su vrlo traženi i uvijek se može zaraditi lijep novac od dvije kravice( domaće mlijeko, sir, putar, vrhnje).

Pa onda svake godine jedno tele koje se proda i tu se uzme nekih 2500 kuna.

Mislim da se može lijepo živjeti ako uspiješ proizvesti sve za sebe, a to se može jer moj susjed ima sve svoje a ono što nema (cipele, benzin) do novca za to dođe prodajom svojih viškova.

Ako vjeruješ u poslovicu da nije bogat onaj tko puno ima nego onaj tko malo treba onda si spreman za život na selu.
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom