Pogledaj jedan post
Old 21.04.2014., 14:16   #72
Quote:
mala truba kaže: Pogledaj post
Ova vozila itekako imaju svoju namjenu. Evo samo jedno prisjećanje na 1991. U nekih mjesec i pol dana moj grad (mali grad u Slavoniji) ostao je bez 20ak golobradih mladića. Svi su poginuli na sličan način, odnosno iz zasjede lokalnih Srba prilikom dotura hrane, streljiva, smjene vojnika,... odnosno prilaza prvoj crti. I svi su poginuli od sitnog kalibra. Položaj je bio isturen i vrlo važan, put do njega je prolazio kroz nekoliko uskih grla, odnosno cesta je prolazila putem gdje medo čuva vuka i gdje su Četnici i domaći Početnici povremeno rado obitavali pa radili zasjede. Kratko im je trajalo... no ne ponovilo se. Samo u jednom danu 11 mladića je poginulo (2. prosinca 1991.)! Takvih cesta smrti je bilo u svakom kraju zahvaćenom agresijom. Toliko o tome da ova vozila nemaju namjenu.
Dakle iako smo samostalni, novisni ... po tvome i danas možemo očekivati da nam se ponovi 1991. Pitam se gdje su u tom slučaju obvještajne i prouobavještajne službe, policija ... jer je to posao za njih a ne za vojsku ...
Istina je da ovakva vozila imaju svoju namjenu. Čak i danas, pa čak i u sadašnjem ustroju OS. No zanima mene tko je prije odluke o nabavci tu namjenu odredio kroz neka dokumenta ... nabava kao i sve ostalo u lijepoj našoj ide po principu stihije i temelji se na odokativnim metodama ... ili kako je jedan general rekao, pa poslije toga bio poslan da nas predstavlja u NATO, a službeno glasilo MORH objavilo: "odabir kandidata za izobrazbu je svake godine sve više u skladu s kriterijima koje smo si postavili" ...

Quote:
mala truba kaže: Pogledaj post
O tome kako su se naši dečki proveli u raznim „Golan“ ekspedicijama neću ni pričati. Zadnja i predzadnja skupina do dana današnjeg uglavnom šute i Bogu zahvaljuju što su izvukli živu glavu. Predzadnja kolona je izrešetana kao sir iz zemlje gdje je franak valuta!
Da smo i imalo ovih oklopnjaka misliš da bi netko platio da ih se vozi tamo ... ja baš i nisam siguran u to obzirom na aranžman u sklopu kojega je dogovoreno naše ućešće u toj misiji.

Quote:
mala truba kaže: Pogledaj post
Bilo je ovdje nekog govora i o tome koliko troši kamion od 14 tona... pa nek troši 30 litara u leru i 50-60 pod opterećenjem. Ako bi sva ova donirana vozila godišnje napravila po 5.000 km (svako) u svrhu vježbe to je opet manji utrošak goriva nego što zetovi autobusi potroše u 5 dana. Dakle... niti tjedan dana ZETa ili godinu dana svih oko 250 MRAPova u HV. Godišnja potrošnja u tom slučaju bi bila oko 6 miliona kuna za gorivo. To kod Merzel u podrumu nađemo! Ili prodamo Sanaderov bmw 7 de Remetinec edition!
Ako se i pominje potrošnja pominje se prije svega zbog trenutne ekonomske situacije i proračuna MORH u kojem je teško naći novce i za tenkiranje i održavanje ovoga što sad imamo, a jako će zanimljivo biti vidjeti što će se desiti kada sva "nova" tehnika uđe u operativnu uporabu ...
Što se tiče love ima nje i u novim mobitelima i vozilima nabavljenim za današnju ekipu koja nas vodi u provaliju pjevajući, kao i na još puno drugih mjesta ...

Quote:
mala truba kaže: Pogledaj post
Valjda je svima jasno da MRAPovi nemaju što tražit na prvoj crti niti mogu proći gdje jedino prolazi konj ili tovar sa dva sanduka municije, no u RH još uvijek ima tisuće i tisuće kilometara lokalnih cesta (asfaltiranih), dobro nasutih cesta (puteva) od strane HŠuma... koje imaju obvezu održavati protupožarne puteve i gdje vatrogasni kamion od 15 tona još uvijek ide bez većih problema. Da će s MRAPovima biti problema po većem snijegu, blatu i kiši - hoće. Da će biti prevrtanja zbog mekog pokraj puta - hoće, da će biti muka mimoići se na uskoj cesti - hoće... no to su i inače čari vožnje težih vozila po zahtjevnom terenu i tu ne treba praviti buku ako ih se godišnje prevrne manje od 5 komada.
Ne treba praviti buku ... jedva čekam novinske naslove ... a i broj prevrtanja bi trebao biti obrnuto proporcionalan s brojem sati obuke vozača ... ali već vidim da će nama biti jeftinije popravljati vozila poslije prevrtanja nego platiti gorivo i održavanje vozila za obuku vozača ...

Quote:
mala truba kaže: Pogledaj post
Nek su ona nama došla, razina zaštite im je slična onoj na Patrijama (dakle, mine i kalibar do 12,7, eventualno 14.5), platili ih jesmo (u afgan valuti + PDV) u slučaju raznih napetosti, sukoba niskog intenziteta, „događanja naroda“, „SAO - balvan revolucija“, „republika Mrska“ itd... „Ukrajina scenarija“ dovoljno je da protutnje sa visoko istaknutim hrvatskim stijegom kroz središte pobune i mir narednih 50 godina. Dobro nam došla, i dabog da nam ne trebala!
Ja stvarno ne kužim da se danas pored svih institucija i organizacija koje imaju ustavom i zakonima propisane zadaće mi moramo bojati nekih pobuna na teritoriju RH ... ako je tako onda mi nije jasno čemu te i takve organizacije i institucije služe ... a posao vojske je prije svega izaći na bojno polje protiv neke druge oružane sile koja prijeti suverenitetu i teritorijalnom integritetu RH

Quote:
mala truba kaže: Pogledaj post
Pitanje za kraj! Kad mrap/patira naleti na ozbiljnu minu ili ga pogodi kakvo protuoklopno sredstvo jel bolje da se u njemu nalazi više ili manje vojnika?
Ja imam protupitanje. Kada postrojba dođe do kraja puta i dalje mora nastaviti pješice, jel bolje da se iz vozila iskrca cijela streljačka desetina, vod, satnija ... ili da isti moraju ostaviti 40% snaga uz vozila obzirom na njihov broj (u M-ATV bi po nekim pravilima trebali ostati najmanje vozač i gunner, a van izlaze samo 3 čovjeka po vozilu) ili u najboljem slučaj 20% (ako uz vozila ostaju samo vozači) ... isto tako zanima mene što će nam iti jedno o tih vozila ako u klasičnom ratnom sukobu nemamo zrakoplovstvo koje je sposobno osigurati premoć u zračnom prostoru ...

Quote:
mala truba kaže: Pogledaj post
Rusi su svojedobno slali svoje vojnike u Afganistan u mi-26... jedan stinger uplakao više od stotinu majki!

P.S. 7-8 vojnika u jednom vozilu je ponekad puno, jako puno!
Kako bi neki mudraci rekli, sve je u životu relativno ... 10 minuta ležanja na plaži traje isto dugo kao i 10 minuta ležanja pod protivničkom paljbom ...
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom