Pogledaj jedan post
Old 05.05.2004., 20:16   #15
Do sada smo vecinom govorili o protruziji diska, nasao sam interesantan primjer ,koji je veoma cest sa dva problema,
radi se o protruzenom disku kao i suzenju kraljeznickog kanala,
osoba je samo 32 godine stara...ova situacija je veoma cesta,
primjetio sam kod dosta osoba koje su rodene sa suzenim kanalima

prenasam pitanje i odgovor;


Q: Poštovani, 32 su mi godine i imam discus herniu. Inače radim intenzivno sjedeći posao. Nakon prvih simptoma -jakih bolova u križima koji su se širili duž obje noge, a više lijevo (do pete i palca) - ležala sam 2 tjedna i uslijedilo je relativno poboljšanje, toliko da sam postala pokretna, ali svaki duži položaj predstavljao mi je problem. Bila sam na fizikalnoj terapiji mjesec dana, stanje se još popravilo, ali i dalje imam problema sa sjedenjem i stajanjem.

Nakon toga obavila sam CT i postavljena mi je sljedeća dijagnoza: u nivou L4-L5 pokazuje obostranu dorzomedijalnu prominenciju diska, naglašenije lijevo, te umjerenu dorzolateralnu lijevostranu subligamentarnu protruziju. U visini diska mediosagitalni promjer spinalnog kanala iznosi 9,7mm a što govori u prilog apsolutne stenoze.

U nivou L5-S1 također lagana obostrana prominencija diska uz tek diskretnu kompresiju ventralnog subarahnoida. U visini diska vidi se relativna stenoza spinalnog kanala u mediosagitalnoj liniji, iznosi 13,3mm.
Zaključak: u oba nivoa dorzomedijalna protruzija diska, posebno u segmentu L4-L5 gdje je prisutan i blagi lijevostrani dorzomedijalni pomak, uz apsolutnu stenozu jištanog okvira spinalnog kanala u visini diska iznosi 9,7mm u mediosagitalnoj liniji.

Molim Vas da mi objasnite što to znači i preporučite što učiniti dalje. Htjela bih izbjeći operaciju, ali bolovi pri sjedenju ne jenjavaju. Imam li izbora i koje su moguće posljedice?

==============================================

A: U Vašem slućaju radi se o dva odvojena problema.Prvi se odnosi na suženi spinalni kanala , a drugi na diskus herniju. Uz dijagnostićku obradu kod procjene daljnjeg liječenja izrazito je važno stanje samog bolesnika odnosno tegobe koje ima.

Trenutno Vaše stanje je bolje nego što je bilo prije, uz zaostale
bolove kod sjedenja. Postoje dvije varijante liječenja - konzervativno koje podrazumjeva daljnju fizikalnu
terapiju, uzimanje lijekova protiv bolova, promjena načina života (manje sjedenja, više hodanja,eventualno sportskih aktivnosti) te operacijsko liječenje kojim bi se proširio spinalni kanal i uklonila diskus hernija na navedenom nivou te na taj način uklonio uzrok Vaših bolova.

Preporučio bih pregled u Vertebrološkoj ambulanti srijedom u KB Dubrava uz predhodnu predbilježbu na 2903443. Apsolutne indikacije za operacijsko liječenje su inkontinencija mokraće i stolice te potpuna slabost mišića potkoljenice i stopala sto onda dovodi do tzv visećeg stopala te se u slučaju takvih simptoma odmah trebate javiti liječniku.
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline