Pogledaj jedan post
Old 30.08.2004., 13:00   #1
Ovlasti prometne policije

ZOSCP nalaže svima da uz prijetnju kazne i kaznenog boda moraju izvršavati naredbe ovlaštenih osoba...
.. I to je u redu; uvijek postoje situacije koje ne može predvidjeti nijedan zakon, i treba slušati murju!

No, ljudi oko mene imali su posljednjih tjedana nekoliko (po meni loših) iskustava s policajcima kada su oni (policajci) u obavljanju rutinskih kontrola dali naredbe da se prekrši čitav niz prometnih propisa. samo u jednom zaustavljanju bilo ih je nekoliko:
- prelazak preko pune linije
- parkiranje na zebri
- gašenje svjetala na zaustavljenom vozilu koje je na cesti noću

Pročitao sam na forumu da je bilo slučajeva kada vozilo nije imalo HR naljepnicu, pa je policajac, da izađe u susret, zadržao prometnu i vozačku i poslao vozača da ju kupi.

Pitam ja sada - je li to sve dopušteno? Smije li nas prometni policajac natjerati na kršenje ZOSCP i je li za to može odgovarati.

Drugo pitanje - postoji li uopće Prometna policija, ili svaki policajac može naplaćivati globe, te kako vozač može provjeriti je li policajac koji ga globi "ovlašten" za taj posao. Laički - ima li radni nalog za tu lokaciju. I smije li takav prometni policajac biti u civilu pri takvim rutinskim kontrolama.

Treće pitanje je smije li policija kršiti ZOSCP u obavljanju rutinskih kontrola - (došivio sam osobno na Poluautocesti u GK polukružno okretanje policijskim Golfom, koji je još pri tome ušao kroz izlaz u krivom smjeru - sve da bi došao na smjenu tipovima s radarom ) - mislim prvenstveno na hodanje po cesti i parkiranje na zelenim površinama, pločnicima, KRIŽANJIMA Tako u ZG obožavaju imati auto s desne strane recimo na bus-ugibalištu na Av Dubrovnik, pa se onda Mile prošeće do krajnje lijeve trake, skoro pa izazove tri lančana sudara da bi zaustavio vozilo u krajnjoj lijevoj traci i doveo ga do svojeg vozila.

Može i samo reference na odgovarajući zakon, jer u ZOSCP to ne piše!
Hvala
Friedhelm is offline  
Odgovori s citatom