Pogledaj jedan post
Old 02.03.2013., 06:38   #217
Quote:
bambix kaže: Pogledaj post
Hajde pomozite malo sa odgojem moje malene

Radi se o ponasanju u parku...
Ima 15 mjeseci i (skoro) sve razumije sta joj se kaze, uredno daje igracku i pita ju, niti se ljuti kad joj neko drugo dijete uzme igracku.

Problem je sto ne pita uvijek igracku nego ju zna samo uzet djetetu iz ruke.
Namjera nije losa, uzme ju i odmah vraca, ili to dijete samo uzme nazad. Oni veci od nje joj dopuste ili traze nazad, ali manji (ili njeni vrasnjaci) se znaju rasplakat. Jucer je nekoj maloj uzela lopticu i ova udrila u plac.
To nam se desilo vec drugi put i nemam pojma sta da radim u takvoj situaciji...
Njena mama je skocila s nekom drugom stvari i dala joj, a moja se malo zbunila i bacila lopticu na pod i samo nastavila dalje. Cini mi se da se je doticna mama ocekivala da reagiram. Ja se nisam bas snasla jer je moja 'pobjegla', a nemam ni pojma sto da kazem/napravim...

Kako se vi ponasate u takvim situacijama?

S jedne strane ne bi htjela radit dramu oko toga i 'hranit' djetetov plac, a opet mi je glupo ne poduzet nista...

P.s. Olakotna je okolnost sto se radilo o nasoj loptici uvijek nosimo dvije, tri igrackice i super posluze jer se onda klinci samo zamijene (tudja im je nova i zanimljivija).
Pa ja ne bih radila dramu, kak si i sama rekla. Obzirom na to koliko ti je mala stara, usudim se reci da je to normalna interakcija - jednom uzme ona pa ovo drugo place, jednom obrnuto. I sama si rekla da je sa starijima drugačije - oni pitaju ili dozvole. (Makar ima i starijih koji ne bi dali nema sanse i ak im i slučajno uzme napravit ce show)
Tebi tvoja svojim stavom kako se ponaša kad njoj netko uzme (ne ljuti se kad joj neko dijete uzme igracku) daje do znanja da ima ispravan stav i da ni njena namjera nije loša - uzimanje/dijeljenje je za nju nesto normalno! Ja bih to njegovala.
Konkretno cu ti reci jer je i moj takav tip - ne shvaća to osobno. Igra se s nečim, dođe neko dijete koje iz nekog (nebitno kojeg razloga, imamo cak u grupi u igraoni jednog dečka koji samo otima igračke bez veze ) razloga uzme njemu igracku (nebitno i na koji način), a moj ti to otprati pogledom i nastavi dalje, nađe novi interes. Ja da mu je uzmem, ne bi tako hladno reagirao. Znaci, "svojima" tolerira iz nekog razloga. Imas jednostavno takve djece. Rijetko se desi situacija da se sa nekim nateze oko necega, najčešće zato kaj mu na prepad uzmu...
E pa, i on kad uzme nekome, ako sam odmah pri ruci, trudim se zaustaviti ga i probat ga nagovorit da ju vrati. Nekad uspije, nekad ne. Ako ne uspije i on otrci dalje, ja velim sorry, vratiti cemo ju. I vratimo ju kad mi ju da. A da ju ubrzo jer ionako interes ne traje predugo. Ako mi odmah otrci dalje onda najčešće i ja u trku kažem da cemo ju vratiti... I mislim da mame to razumiju, ako i nisu njihova djeca takva da uzimaju, ako se iole socijaiziraju okolo sa vrsnjacima, naučile su da je to normalno

Po svemu meni se stvarno čini da se tvoja sasvim u redu ponaša za svoju dob, pročitaj malo sta vele na kojoj razini im je zajednička igra kad su u skupini vrsnjaci i vidjet ćeš da je to to manje vise.
Uzmi u obzir i da ti to govori mama čije dijete češće ostane bez igračke nego obrnuto

Citala sam recimo i za ovo... Neko dijete se igra sa nečim, dođe tvoje i uzme mu to, ti na to velis ne i vratis tom djetetu igracku - ok, ispravila si kao neku nepravdu... Za 5min tvoje se igra sa nečim i dođe neko drugo i uzme mu igracku, tvoje počne negodovat, pa ti recimo, da ne bi ispala ne znam kakva pred drugom mamom, objasnjavas svome da "neka pusti, dečko/cura se malo igra, uzmi neku drugu", a u biti bi trebala uzet ju natrag i dat svom kužiš teoriju... Cesto mame, ono, da ne bi ispale nabrijane mamice zakinu svoje klince u tim stvarima...

Najpametnije od svega bi bilo pustit ih da se sami dogovore i intervenirat jedino kad postane opasno, da se tak izrazim.
Nama kad nam dođe mali, kumovi smo međusobno klincima, isto su stari, kad se otimaju za igračke mi sa strane sutimo - nek se dogovore sami, jednake su veličine, snage... Sta cemo im mi, nek sami to riješe dođe se tu i tamo neki od njih potuziti i to je to, najčešće "osteceni" zakmeci sa druge strane boravka gledajući mamu i tatu i za pola min zaboravi
__________________
I871/L791
Dogodila se ljubav... Za kakvu nikad niste čuli
Kjavica is offline  
Odgovori s citatom