Pogledaj jedan post
Old 24.09.2017., 14:38   #145
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Nisam ja krenuo zamjenjivati emocije idejom, nego si ti pogrešno ustvrdio, a to ti sada po drugi put napominjem, da ako je život nužan, da je onda nužna i strepnja, a kako je strepnja, naravno, emocija, da je onda nužna emocija, itd. Tu si napravio cijeli lanac međusobno podržavajućih logičkih pogrešaka. Klasika.
Evo sada po treći puta pišem ali neću ni četvrti. Sama činjenica da nešto jest ili se nešto zbilo govori u prilog tome da tako mora biti. Da je moglo biti drugačije onda bi bilo. i stoga je to očito nužno. Možda to i nije odveć hegelijanski ali šta ćeš.
Quote:
Ja sam govorio s logičko-metafizičkog aspekta, u kojem emocije jednostavno nemaju što tražiti.
Znači ako sam dobro shvatio "Fenomenologija ima zadatak da "ordinarnog" čovjeka postavi na "put očaja". Na tome se putu čovjek nađe kad shvati da njegovo znanje nije apsolutno. Kad on to shvati, već je izašao iz "ordinarne svijesti", odnosno ista se pokrenula kroz imanentnu dijalektiku i krenula prema potpunoj istini. Fenomenologija dakle ima zadatak osvješćivanja, slično kao što to imaju i budističke "plemenite istine", nužnosti apsolutnog znanja."...dakle fenomenologija treba evocirati očaj....koji sad odjednom nije bitan...a kada pobudi u čovjeku očaj što onda s tim očajem? Ne razumijem. Da li čovjek ostaje očajan ili "krečući prema potpunoj istini" prestaje biti očajan? Mislim šta sad? Koja je poanta?
Quote:
A ovo o mlaćenju prazne slame je proizvoljna pretpostavka (presupposition), a ne nešto što logički slijedi iz nečega drugog.
Pa meni jest to mlačenje prazne slame. Ili kako tvrdiš "fenomenologija bi trebala probuditi očaj kada čovjek shvati da njegovo znanje nije apsolutno". samo poanta je da je to samorazumljivo i za to je fenomenologija suvišna. i posljedično bi čovjek sad trebao poći na put osvješćivanja nužnosti "apsolutnog znanja", šta got to jest. Samo ako to nikad ne dosegne jer je nemoguće....u tom slučaju bi postao nešto poput boga....mislim, u čemu je tada poanta? A ako slučajno može doseći...jbg to je malo pretenciozno. isto tako zašto bi uopće čovjek trebao prihvatiti takvu hipotezu poput apsolutnog znanja kao nešto što "jest"? Uostalom ako egzistencija može logikom spoznati apsolut, onda i nije to baš bogzna kakav apsolut.
Quote:
Spominju se i u Fenomenologiji duha i na masu drugih mjesta, ali ono što hoću reći jest da emocije nemaju nikakve veze s ontologijom, metafizikom ili logikom. Ne razumijem zašto je to tako teško shvatiti?
ha sad...konstataciju nije teško shvatiti samo što je malo relativna, tj takva je po hegelu. Npr prema Heideggeru "briga"" ima veze s ontologijom, tj ista je kao bitak tubitka. Sartre spominje tjeskobu, Kirkegaard strepnju, budisti imaju dukkhu, dakle patnju, mada ne u krajnje ontološkom kontekstu jer negiraju bitak itd.
Uglavnom, umjesto da se bavi čovjekom ... s obzirom da je to jbg jedino relevantno, hegelova filozofija se bavi idejama ili logikom koja kako tvrdiš "ne može ni pomoći ni odmoći" u očaju, koji pokušava pobuditi i odvesti čovjeka na put istog, jer očaj eto nije ontološka kategorija.
Jbg ima smisla.
La Baba yaga is offline  
Odgovori s citatom