Pogledaj jedan post
Old 20.12.2007., 22:35   #7
Quote:
Aganor1 kaže: Pogledaj post
Moje glediste zasigurno nije zastarjelo, nego je tvoj sud o neo-psihoanalizi premoderan.
Moderna psihoanaliza se ni dandanas ne bavi objasnjavanjem dusevnih stanja nego mistificiranjem istih. Ona je postala ideologija, nista vise.
Bas nedavno su njemacki i austrijski "strucnjaci" napravili jedno istrazivanje psihoanalize i njezinih "uspjeha", povodom 150 obljetnice rodjenja velikog majstora i na tvoju zalost dosli do zakljucka, da je psihoanaliza u najboljem slucaju za "zdrave" ljude.

Meni je takodjer poznata americka neo-psihoanaliticka tvorevina, gdje fosilni mozgovi i danas prepricavaju religizno-stvarajuci mit o "ocomorcu" u primitivnoj ljudskoj pra-hordi, kao da su vidjeli nadgrobni spomenik sa uklesanim imenem toga praoca. To je iskljucivo ideologija.
čuj, teško da tu ima moje velike žalosti oko psihoanalize jer ja je i ne zagovaram, a niti posebno duboko ne poznam..

ali znam da su mnoge stvari preuzete upravo iz psihoanalitičkih teorjia npr. o pormećajima osobnosti ili obrambenim mehanizmima i danas aktualne i korisne...ne treba to sve tako olako odbaciti...

naravno, psihologe smeta ta velika mitologija i ideologija oko psihoanalize, naprosto je nerealna (meni osobno je tu puno stvari iritantno)...ali mislim da ipak treba tu pročešljati što valja a što ne...

Cocaine Nights, psihoanaliza možda nije imala veliku ulogu u psihologiji, akademskoj, ali još uvijek ima u psihoterapijskim pravcima, svidjalo se to nama ili ne...
__________________
George Bernard Show: Ljudi misle dva do tri puta godišnje. Postao sam svjetski poznat misleći dva do tri puta tjedno.
tereza_ is offline  
Odgovori s citatom