Pogledaj jedan post
Old 27.09.2010., 15:25   #6
Quote:
champ kaže: Pogledaj post
Možeš u taj rov položiti pocinčanu Fe traku, ali s "duplanjem" nećeš postići puno, bolji rezulati se postižu kad se izvodi više krakova uzemljenja, u različitim smjerovima. Pošto traka ionako ima prilično veliku površinu spoja sa zemljom, možeš samo na kraju trase zabiti sondu.

Trake imaš raznih širina (25x4, 30x4, 40x4 mm) - što je šira traka, veća je njezina kontaktna površina. Važno je da nakon polaganja traku obložiš sa slojem zemlje s površine, dakle sa onim slojem koji ima najviše humusa, i ima manji specifični otpor.

Ne znam kako ti sad izgleda instalacija, jer nulovanje trošila je obično izvedeno na način da ne postoji treći (zaštitni) vodič do trošila. Ako ti imaš ZNS sklopku, vjerojatno u kućnoj instalaciji postoji taj treči vodič, a nulovanje je izvedeno prije ZNS sklopke.

Ako je tako, onda samo uvedeš vodič uzemljenja do razvodnog ormarića, i pozoveš električara da ti umjesto ZNS sklopke ugradi FID-ovku. Te sklopke spajaju se različito, i to nije posao za amatere.

Kuća je na dva kata s time da doljnji kat ima dvožilnu instalaciju dakle bez uzemljenja,a gornji ima trožilnu.S obzirom da je donji dio kuće rađen 40 tih prošlog stoljeća definitivno ću promjeniti instalaciju samo je pitanje kada.
Po zanimanju sam elektrotehničar ali godinama radim elektroniku .Znam izvesti instalaciju,spojiti razvodni ormarić,fidovku,ali nisam nikada radio uzemljenje pa zato i pitam.
Električara ću zvati sigurno kad bude promjena instalacije.

Možeš li mi pojasniti to s različitim krakovima jer imam još neke mogučnosti da to izvedem.
Inaće postavio bih traku 30/4 mm i mislio sam kupiti sonde od 2 metra koje bih zabio na krajeve.
A šta je s postavljanjem trake u beton?
apon is offline  
Odgovori s citatom