Pogledaj jedan post
Old 08.10.2011., 11:40   #1208
Quote:
mjl21194 kaže: Pogledaj post
Al i ti izgleda zaboravljaš o čemu mi ovdje ustvari raspravljamo, ne sjećaš li se da je ime temi: "dokaz da Bog postoji"?

Naravno da znanstvenog dokaza za to nema, ali ako preformuliramo pitanje u oblik "Postoji li Bog?" onda dobivamo otprilike ono o čemu bismo mogli ovdje raspravljati, a ja dolazim do svojevrsnog "dokaza" za Božju opstojnost na temelju činjenice da neko mora stajati iza ovog jednog i jedinog svemira o kojem ima ikakvog smisla raspravljati. Ti si sam ironizirao u onom svojem više puta kvotanom tekstu ideje o multisvemirima i svemirima koji eventualno predhode ovom svemiru i te ideje su doista tautološko-pleonazmička trkeljanja iza kojih ne stoji ništa drugo nego ideja o vječnom svemiru sakrivena u ruho nekih kvazinovih ideja.

Ista tautološko-pleonazmička matrica se može prepoznati i u tvome gornjem razvodnjavanju ovoga o čemu raspravljamo na način da kažeš kako se osim pitanja "je li svemir stvoren ili je nastao sam od sebe" može postaviti i niz drugih pitanja tipa: kako, zašto itd...

Zar i ti imaš potrebu da spinaš ili to radiš nesvjesno?
Da čujem tebe, konkretno odgovori (a bojim se da se i ti toga najviše bojiš od svega, tj. konkretnog odgovora na konkretno pitanje), smatraš li ti da ima ikakvog smisla tvrditi da je svemir nastao sam od sebe?


Mislim, pa to je naprosto pitanje za djecu u prvom razredu osnovne škole!
Siguran sam da bi sva djeca u prvom razredu osnovne škole digla ruku za odgovor da je svemir stvoren, ali ovdje vidimo mnoge intelektualce koji pod teretom svog kvaziintelektualizma nisu u stanju shvatiti ono što je jedan prosječni prvašić u stanju apstrahirati od šuba. Misterij ili samorazumljiv fenomen?

Ovo me podsjeća na onu Isusovu: "Pustite malene k meni, njihovo je kraljevstvo nebesko!" Doista, ljudi, sjetite se da ste i vi bili mala djeca i vratite se u idilu djetinje jasnih zorova, tamo vas čeka istina koju ste putem zagubili!

"If there were no God, there would be no Atheists."
(G. K. Chesterton / 1874-1936 / Where All Roads Lead, 1922)

"The worst moment for the atheist is when he is really thankful and has nobody to thank."
(Dante Gabriel Rossetti / 1828-1882)
Vi tvrdite da je svemir stvoren. To može biti istina. A što znači da je stvoren, a što znači da je nastao spontano?
Da je svemir stvoren, to znači da Ga je nešto stvorilo. Kao što neki stolar radi ormar ili stol. A što znači da je spontao nastao? A to znači da nešto nastaje bez utjecaja nekog bića ili entiteta koji stvara. Za ormar je lako reći da ga je napravio stolar. A tko je napravio recimo sedrene barijere na Plitvičkim jezerima? Odgovor je da je to napravila priroda sama. A tko je napravio prirodu? Valjda je i nju netko napravio. Ali na koji je način nastala priroda ili svemir.
Da li je nastala metodom stvaranja sedrenih barijera ili metodom pilanja i blanjanja. Vjernici su više za medodu pilanja i blanjanja koji koristi neko specijalno Biće. A ateisti su za metodu prirodnih zakona. Normalo mi ne znamo pravu istinu. To su sve samo pretpostavke. Zbog toga ja mislim da prava istina nije niti u metodi koju smatraju ateisti da je istinita, niti onu metodu koju smatraju vjernici da je ona istinita.
Ima jedna ranija diskusija: https://www.forum.hr/showthread.php?t=505297&page=10

A ja sm otvorio i jednu temu gdje ateisti poistovjećuju prirodu i Boga : http://forum2.orbis.hr/showthread.php?t=647467

A otvorio sam i jednu temu koju ne vole vjernici jer se čuda i sl. stvari mogu pripisivati prirodnim zakonitostima, a ne samo Bogu : https://www.forum.hr/showthread.php?t=657820
krena is online now  
Odgovori s citatom