Pogledaj jedan post
Old 12.01.2017., 14:30   #52
Predsjednica je jučer imala odličan nastup i dokazala da je dimenziju iznad ovdašnjih političkih elita, te da je ovaj put u SAD bio i više nego opravdan zbog nacionalnih interesa RH.

Jedan detalj:

-----
Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović u emisiji Iza zavjese je rekla:

"Veleposlanik je u to vrijeme donio procjenu da je bolje da bude na godišnjem odmoru u razdoblju od 15.12 do 08.01., čujem da je u to vrijeme bio i sa svojom ženom u Briselu. Dakle u to ključno vrijeme, tranzicijsko, netko je trebao odraditi taj posao. Nekima se to možda čini nekonvencionalnim i neobičnim, međutim uvjeravam Vas da je danas doba moderne diplomacije 21. stoljeća, kada mnogi uzusi više ne vrijede, kad će ta diplomacija sve više biti personalna i personalizirana i kada će se puno više pitanja rješavati u domeni tihe diplomacije, nego na nekim crvenim tepisima i prtokolarnim sastancima."
...
...ti samozvani stručnjaci za diplomaciju trebaju se doista probuditi i shvatiti da je ne samo 21. stoljeće, već da dolaskom Trumpa se otvara jedan sasvim drukčiji način diplomatskog djelovanja kojem se mi moramo brzo prilagoditi."

-----

-----
Prof. dr. sc. Lidija Čehulić Vukadinović s Fakulteta političkih znanosti u Dnevniku 3 (11.01.2017.) o novoizabranom Predsjedniku SADa kaže:

"Pa mišljenja oko gosp. Trumpa su podijeljena u međunarodnoj zajednici. Jedni ga još uvijek smatraju smiješnim čovjekom, čovjekom koji se vodi svojim instinktima, koji je vrlo impulzivan, koji ne poštuje klasične oblike diplomatskog komuniciranja. Ali sve veći dio ljudi shvaća da gosp. Trump uvodi novu vrstu vođenja i unutarnje i vanjske politike, jednu novu vrstu diplomatskog komuniciranja i ja mislim da će se međunarodna zajednica vrlo brzo priviknuti na gosp. Trumpa. Amerika je velika sila, Amerika je uvijek bila predvodnik svjetskog poretka, prema tome ni gosp. Trump neće dozvoliti da Amerika posustane u tom svom vodstvu, i naravno one temeljne vrijednosti širenja demokracije i poštivanja univerzalnih ljudskih prava su konstanta Trumpove unutarnje i vanjske politike."
-----
many-m is offline