Tema: Zbirna tema Zaštita potrošača
Pogledaj jedan post
Old 06.10.2008., 20:54   #48
Prava kupca nakon popravka izvan garantnog roka

Poštovani,
imam sljedeći problem:
garancija za lcd televizor mi je istekla prije pola godine. U toku dvogodišnjeg jamstva televizor je bio dva puta na popravku s istim problemom/dijagnozom.
U međuvremenu, nakon isteka garancije, ja sam dao osigurati kućanske aparate (i televizor), te je televizor opet bio na popravku prije dva i pol mjeseca.
Sada, nakon samo dva i pol mjeseca televizor opet ima isti kvar.

Imam dva pitanja koja su vjerojatno vezana za zakon o obaveznim odnosima te molim pomoć:

1.
Da li postoji obaveza ovog posljednjeg servisera, da mi ponovo popravi besplatno televizor koji se pokvario s istim kvarom nakon samo dva i pol mjeseca?

2.
Ovo sam našao u zakonu:

Produljenje jamstvenog roka
Članak 425.

(1) U slučaju manjeg popravka jamstveni rok se produljuje onoliko koliko je kupac bio
lišen uporabe stvari.
(2) Međutim, kad je zbog neispravnosti stvari izvršena njezina zamjena ili njezin bitni
popravak, jamstveni rok počinje teći ponovno od zamjene, odnosno od vraćanja
popravljene stvari.
(3) Ako je zamijenjen ili bitno popravljen samo neki dio stvari, jamstveni rok počinje teći ponovo samo za taj dio.

Znači li stavak 3. članka 425 da imam pravo ponovo otići ovlaštenom servisu koji ga je popravljao za vrijeme jamstvenog roka i tražiti popravak na ime jamstvenog roka na taj zamijenjeni dio. I koliki je uopće taj jamstveni rok? Za televizor je bio 2 godine.
Naime, pouzdano znam da se radi o istom kvaru.

Stavak 2 pak je pomalo nedorečen. Što naime znači bitni popravak? Lcd televizor ima kakvih 5 bitnih komponenti i jedna je otišla koja u potpunosti onemogučava gledanje slike (u mom slučaju slike nije uopće bilo). Moram li ja sudskim putem dokazivati da se radi o bitnom popravku i tražiti da mi garancija ponovo teče od tog posljednjeg (bitnog) popravka u cijeloj dužini trajanja (dakle ponovo 24 mjeseca)?

Molio bih vas za savjet i koje opcije imam. Televizor je star 2 i pol godine, koštao je 8500 kuna i bio preko 3 mjeseca ukupno na popravku. Kosa mi se diže na glavi i od pomisli da ga ponovo vozim u servis i natežem se snjima da mi ga poprave.
mojkarma is offline  
Odgovori s citatom