Pogledaj jedan post
Old 10.04.2009., 16:16   #127
Quote:
ivanos. kaže: Pogledaj post
evo imam jedan problem s uhom,pitam ovdje ako je netko mozda imao slican rpoblem pa zna kako ga izlječit jer kada sam bio kod doktora on je reko da je sve u redu :S
problem je,kad udisem ili izdisem zrak iz nosa uho mi se obavezno začepi,također zbog toga osječam da u zadnje vrijeme sve slabije čujem od tog problema svake 2-3 sekunde mi se uho začepi,također dok pričam osjetim kao d ami zrak izlazi kroz uho :S
Dakle, taj tvoj problem nije ništa egzotično. Obično se javlja kod infekcije gornjih dišnih putova, konkretno rinofaringitisa (upala nosnog dijela ždrijela ili obična hunjavica). Čest je i kod alergije.
Radi se o edemu (oteklini) sluznice Eustahijeve tube (cijevi), kanala koji povezuje nosnu šupljinu s srednjim uhom. Edem priječi normalan prolazak zraka iz nosa i ventiliranje uha, s vremenom dolazi do resorpcije zraka iz srednjeg uha, smanjenja tlaka i uvučenja bubnjića. Bubnjić se tada ne može gibati punom amplitudom pokreta pa dolazi do nagluhosti (osjećaj da su uši začepljene).
Slično se dešava i kad se ispuhuje nos, zrak pod tlakom ulazi kroz opisanu cijev u uho i izbočuje bubnjić. Kod gutanja mišići ždrijela normalno otvaraju cijev i tlakovi se izjednače (vrlo slično kao kod promjene nadmorske visine, riječ je zapravo o promjeni atmosferskog tlaka) što se može čuti kao "pucketanje" i uši nam se otčepe. Međutim, kod upalnog edema sluznice ždrijela ( i opisane cijevi) ne dolazi do otvaranja cijevi i uši ostaju začepljene.
Tu kratkotrajno pomažu kapi za nos (gore spomenuti nafazolin je samo jedan od oppcija) i Valsalvin pokus. To nije ništa drugo nego puhnuti zrak kroz nos, a da je pritom nos začepljen prstima. Uši se začepe. Zatim treba progutati i uši bi se trebale otčepiti. Ako se ne otčepe Eustahijeve cijevi nisu prohodne ( to se stanje naziva katar tube ili tubarni katar). Liječi se kapima za nos.
Ako kroz 5-7 dana nema poboljšanja potebno je posjetiti specijalista za uho, grlo i nos.
Zeleni ninja is offline  
Odgovori s citatom