Pogledaj jedan post
Old 24.06.2009., 19:13   #85
Quote:
ksenija_2 kaže: Pogledaj post
Ujedno, takvo se dijete može "zaposliti" tako da pomaže drugima koji su slabiji na području koje njemu ide jako dobro. Mislim da je takva situacija korisna za obje strane: i za uvjetnorečeno nadareno dijete i za ono manje nadareno.
Sad ću opet otvoriti off-topic i mini-rant o nekim principima u našem školstvu, ali ovo je po meni katastrofalan pristup. Istina, "zaposliš" dijete, ali mu šalješ i jednu nezgodnu poruku - kao da je ono "dužno" redovito pomagati drugoj djeci (ako se takva situacija ponavlja, odnosno nije povremena iznimka) umjesto da u vrijeme svoje nastave radi na sebi, odnosno svom znanju, kao da je njegovo znanje i vještina neka vrsta "općeg dobra" koje mora ponuditi na raspolaganje, umjesto "privatni kapital". Vani se, inače, to izbjegava, naročito u privatnim školama (da ne spominjem da bi neki roditelji skočili školi na glavu na samu pomisao da njihovo dijete, u vrijeme nastave koju skupo plaćaju, praktički preuzima ulogu učiteljice umjesto da mu se ista posveti na njegovoj razini).

Mislim da je puno bolje rješenje u diferenciranim zadacima (dakako, s mogućnošću "prijelaza" na više ili niže razine) gdje je to moguće - time dijete ne stagnira zbog druge djece i iskorištava svoju nastavu. Je li to ono što mislite pod "individualnim pristupom"?
Ako je dozirano (dakle, ne sad da su djeca totalno razdvojena po sposobnostima i ne surađuju, već čisto da se i takav oblik rada uvodi gdje je moguć), mislim da je to efikasno.
Quote:
onix kaže: Pogledaj post
Poseban problem su osnovne škole, jer bi indikacija bila upis u srednje škole, a tamo je glavni kriterij za upis baš ocjena iz osnovnjaka.
Ja osobno smatram da bi se u srednje škole - barem gimnazije - trebalo upisivati na temelju prijamnog ispita, a ne ocjena iz osnovne škole, baš zbog inflacije odlikaša, sumnjivih kriterija nekih škola (ne samo privatnih), itd. Kao sadašnji prijamni ispiti za fakultete. Ako se ne varam, navodno je nekad i bio takav princip?
Esperanza is offline  
Odgovori s citatom