Pogledaj jedan post
Old 21.08.2016., 07:18   #85
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Pred nesto godina razgovarah sa nekime iz struke (arhitekt ili gradjevinac, nesto..) koji je bio ufuran u alternativne gradnje pa mi je gore navedeno rekao.

Nije materijal opcenito atestiran, ali da mozes sam dati testirati, no da vrijedi samo za tu jednu kolicinu/posiljku pa da je procedura neisplativa

Ovi u zapresicu zive u njoj? Ne bi mogli da je ilegalna, jedino ako je samo kao primjeak za pokazivanje
A evo uguglo sam:
http://www.24sata.hr/news/kuca-od-sl...0000-kn-251690


Ma ne znam ni ja zasigurno, al tu sam info na nekoliko različitih mjesta čuo. Ovo po pitanju atesta mislim da šljaka u nekim drugim granama, građevinu nemreš baš sam tak atestirat, a da ju ne srušiš maltene jer je nužno staviti konstrukciju pod razna opterećenja. Barem kako se meni čini.


@la baba - Svaka "moderna" kuća od slame mora imat kostur, budući se ne gradi kao nekad već baliranom slamom koja je vrlo praktična. Tako da je drvena konstrukcija ili neka druga uvijek nužna ako nećeš da dođe vuk i sve otpuhne. Upravo zato to i jest dosta "novo" te nema "starih stručnjaka" koji bi mogli pomoć. Znači kostur u smislu da se za njega pričvrsti zid od bala ili jednostavno bale umetnu unutar dvije kostur stijenke. Balirana slama je strašna stvar po sebi jer ima u odnosu na ručno slaganje/ljepljenje daleko veću gustoću, sabitost, te stime automatski spada (ako se ne varam) i u b1 klasu zapaljivosti te je i izolator duplo većeg koeficijenta toplinske provodljivosti od bilo kojeg drugog poznatog, a da se koristi danas. A još ako sve zažbukaš blatom ili klasičnom žbukom maltene nemaš ikakve brige po pitanju gorenja. (parapropusnost da ne spominjem, mislim da nema premca sem drveta po pitanju zdravlja) Tako da bale služe istovremeno kao izolacija i kao zid, samo nije nosiv, tj jest u manjoj mjeri. Ima tome 15 godina, za jednu prostoriju smo stari i ja uradili tri takva zida svojih 30ak kvadrata jer nije bilo sredstava. No mi smo samo provizorno uradili sa daskama vrstu okvira rešetkasto, puno je reć da smo potrošili 200kn materijala te posložili bale slame i nekog starog sijena. Nismo utrošili ni dva dana posla. To je tako godinama stajalo nezaštićeno od vremenskih uvjeta bez ikakvih problema.
samting is offline  
Odgovori s citatom