Pogledaj jedan post
Old 02.10.2016., 10:05   #42
Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Govoriš za Toru ili Evanđelja? Kakve koristi recimo imaju krscani od na hiljade rukopisa Evandjelja? Po meni to je samo izvor zabuna, sumnji, plodno tlo za sektastvo i sl...
Imaju koristi, jer mogu da uporede textove, ja nikad ne bih mogao da verujem ljudima koji su spaljivali rukopise koji se ne mogu upoređivati sa nekim drugim rukopisima. Kako možeš znati da su ispravno prepisali textove? Nikako, na kraju uvek, uz sve dokaze, dođeš do toga da moraš da veruješ u nešto.

Elem, što se tiče zabuna, sumnji, sektaštvo: ono nije nastalo zbog razlike u rukopisima, već zbog različitog tumačenja istih textova. Tako je i u islamu, tako je i u hrišćanstvu. Biblija nema rukopisa u kojima postoji doktrinarno neslaganje. I sa najboljim rukopisima postoji neslaganje u tumačenju. Rukopisi meni davno nisu problem kada sam shvatio da neslaganje ne dolazi zbog razlike u redu reči u rečenici, izostavljanju veznika ili spajanju 2 reči u jednu, već zbog različite paradigme, presupozicija, tumačenja i slično. Malo komplexna tema, ali to je to. Slične stvari postoje i u islamu. Čita se jedan Qur'an, ali se tumači drugačije, u zavisnosti o kom pravcu u islamu je reč. Možda ne svih stihovi, ali mnogi stihovi da. Za Qur'an je potrebno isto tako vere u sve ono što si naveo, kako je on nastao, prenosio se i slično. Na kraju samo to preostane, vera. Isto kao i kod Biblije. Zapravo, vera i iskustvo, mada ima tu još nekih stvari. Dokazi ili argumenti nisu uvek ključni, oni su često sekundarni.

Quote:
S druge strane musliman upoznat s naporima prethodnika za ocuvanje Kur'ana, istom pristupa bez imalo straha i sumnje u to da čita BOŽIJU RIJEČ i zaranja u more mudrosti trazeci uputu i inspiraciju.

Da li se isto može reči za Bibliju?
Zavisi koga pitaš. Za mene je pojam nadahnuća i otkrivenja potpuno drugačiji od tvog, zato i drugačije posmatramo obe knjige. Upravo zato što rukopisi mogu da se provere, zato je poverenje veće u Bibliju a ne u Qur'an čiji su se rukopisi spaljivali. Postoje neka mišljenja da su se rukopisi Qur'ana u početku spaljivali upravo zato jer su vršene neke izmene, da bi se text Qur'ana pokazao što čistijim i savršenijim, bez grešaka i slično, kao odgovor na biblijske spise koji su varirali. Pošto ne može da se dokaže šta su prethodnici pisali, ostaje da se veruje da ono što se ima je ispravno. Kod Biblije ipak postoji malo veća doza kritike jer rukopisi mogu da se provere, donekle.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom