Tema: Podsvijest
Pogledaj jedan post
Old 20.03.2004., 17:40   #15
Quote:
jimmy kaže:
koje su slicnosti izmedju bihevioralne i kognitivne? informacije radi. kaj se nije kognitivna psihogija razvila iz bihevioralne?

...

tim se nazalost psihologija udaljila od ljudske psihe, a pogotovo od podsvijesti
Upravo suprotno. Biheviorizam (a ne bihevioralna psihologija - ako baš hoćeš sva je psihologija oduvijek bihevioralna jer se bavi ponašanjem) se udaljio od "psihe", jer bihevioristi nisu htjeli govoriti o "psihičkome" ili "mentalnom". Međutim, pošto se takav pristup zbog niza razloga pokazao neadekvatnim (da sada opet ne načinjemo tu temu), "mentalno" se vratilo u psihologiju upravo kroz kognitivnu psihologiju. Sa kognitivnom psihologijom opet se počinje govoriti o "mislima", "vjerovanjima", "percepciji", "očekivanjima", pa i o "svijesti" i "nesvjesnom" - u zadnje vrijeme sve više.

Međutim, ono što je psihologiji ostalo od biheviorizma je inzistiranje na objektivnosti, preciznim metodama, mjerenju, formuliranju nedvosmislenih teorija i hipoteza, odnosno, na svemu onome što je prisutno u prirodnim znanostima. Psihologija po tome nije specifična jer se sličan zaokret prema načinu rada karakterističnom za prirodne znanosti dogodio i u drugim društvenim disciplinama kao što su sociologija, antropoplogija i ekonomija.

Svakako, važno je pitanje koliko je takav kognitivistički pristup (koji je debelo integriran s računalnim znanostima i raznim biološkim disciplinama) adekvatan za ispitivanje ljudske duše. Psihologiji kao znanosti se zbog toga upućuju mnoge kritike sa bezbroj strana, uglavnom iz postmodernističkog i inih -inter, -meta i -post tabora BTW, vjerujem da postoji i nekakva neo-jungijanska teorija (bilo u teoriji kulture ili teoriji književnosti ili u nečem trećem) koja pljucka po kognitivnoj psihologiji... A o kritikama sa pozicija religije i "duhovnosti" stvarno ne bih.

Ja se, u načelu, ne slažem s takvim kritikama, ali sam otvoren za kritike i za raspravu
__________________
She blinded me with science!
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom